2007. július. 01. 11:12 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 01. 11:13 Itthon

Dávid Ibolya: olajügyben a felelősség kollektív

Az MDF elnöke egy lapinterjúban úgy vélekedett, hogy az olajhamisítási ügyben a felelősség kollektív, hiszen ez az ügy öt kormányon húzódik keresztül, ezért a pártok nem mutogathatnak egymásra. Arra is emlékeztetett, hogy az iratokat 2001-ben titkosították 85 évre.

"Az olajügy öt kormányon húzódik keresztül - nem lehet egymásra mutogatni. A felelősség kollektív, lépnünk kell" - fogalmazott Dávid Ibolya a Vasárnapi Híreknek adott interjúban.

Az előzményekről szólva az MDF elnöke azt mondta, hogy az első titkosítás az MDF kormány időszakában történt 1991-92-ben, aztán a Horn kormány négy évében sem történt előrelépés a titokoldásban. "1998-99-ben aztán operatív nyomozást indított az akkori belügyminiszter, s 2001-ben titkosították az olajügy iratait 85 évre" – tette hozzá.

A pártelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szociál-liberális kormány az elmúlt öt évben bármikor feloldhatta volna a titkosságot, erre Lamperth Mónika még belügyminiszterként tett is ígéretet, ám nem történt semmi.

Arra a kérdésre, miszerint az Orbán kormány igazságügy minisztereként miért nem tett lépéseket a titkosítás feloldásáért, Dávid Ibolya azt mondta: "nem én voltam a titokgazda, nem láthattam bele az ügyekbe".

Az MDF elnöke - annak kapcsán, hogy Deutsch Für Tamás, Orbán Viktor Fidesz-elnök kabinetfőnöke a kormányfőről azt mondta: "ideggyenge" - a lapinterjúban a mai politikai életben eluralkodott hangnemet "minősíthetetlen, útszéli stílusúnak" minősítette.

"Ez a fajta politizálás olyan messze van attól, ami előre vinné az országot, mint Makó Jeruzsálemtől. A tábor meg örül a másik meggyalázásának. Ez bántó. Mert nem ez a keresztény konzervatív tartalom és forma" - fogalmazott Dávid Ibolya. Az is bántja, hogy a jobboldal nevében anarchiát lehet kelteni, hogy a jobboldal nevében tőke-, magántulajdon- és bankellenességet lehet szítani, hogy a konzervativizmus nevében ma már éltetni lehet Marx, Engels és Lenin gondolatait.

Dávid Ibolya kijelentette: az MDF megy a maga útján. A párt számára ügyek, programok vannak. Mint mondta, ha a Fidesz javaslata jó, akkor a mellé állnak, de ha a kormány javaslata a jó, akkor azt támogatják. "Az MDF vállalja, hogy reformokat akar. Megkockáztatom, a mainál erőteljesebb, mélyebbre ható reformokra lenne szükség! Ez a mai - tartunk tőle - elhúzódó válsághoz vezet" - mondta Dávid Ibolya.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.