2007. június. 16. 10:49 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 16. 10:46 Itthon

Az 56-os mártírokra emlékezett a kormányfő és az államfő

Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint közjogi méltóságok, köztük több miniszter, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak szombat délelőtt Nagy Imre mártírhalált halt egykori miniszterelnök budapesti szobránál a Vértanúk terén. Sólyom előzőleg a 301-es parcellánál koszorúzott, Gyucsány pénteken Nagy Imre unokáival találkozott.

A Parlament felől gyalogosan a Vértanúk terére érkező Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és kíséretét - Bihari Mihályt, az Alkotmánybíróság elnökét, Lomnici Zoltánt, a  Legfelsőbb Bíróság elnökét és Mandur Lászlót, az  Országgyűlés alelnökét taps fogadta a Vértanúk terén, ahol mintegy ötvenen gyűltek össze, hogy a rendőrségi szalaggal elkerített rész mögül figyeljék, miként koszorúzzák meg az állami vezetők a 18 évvel ezelőtt ezen a napon - képletesen - újratemetett Nagy Imre szobrát. 

Elsőként Sólyom László, Gyurcsány Ferenc, Lomnici Zoltán, Bihari Mihály és Mandur László helyezett el koszorút az emlékműnél, majd Nagy Imre két unokája rakta le virágait. Ezt követően a Nagy Imre Alapítvány és a Nagy Imre Társaság  tagjai koszorúztak. A szűk negyedórás rendezvény záróakkordjaként miniszterek - Kiss Péter, Horváth Ágnes, Lamperth Mónika, Takács Albert -, egyházi képviselők és politikusok - az MDF-től Pettkó András, az SZDSZ-től Eörsi Mátyás koszorúztak.

A központi megemlékezésre meghívást kapott valamennyi parlamenti párt - közölte Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke. Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, valamint Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mellett koszorúzott az ORFK új vezetője, Bencze József is. Több civil is virágot vitt Nagy Imre szobrához.

Az államfő Nagy Imre sírjánál hajtott fejet

Sólyom László köztársasági elnök szombaton kora reggel helyezte el az emlékezés virágait és hajtott fejet Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai, illetve az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlás áldozatainak emléke előtt a rákoskeresztúri Újköztemető 301-es parcellájában.

Az államfő az idős korára tekintettel tolószékben érkező Király Béla vezérezredessel, a forradalom leverése után az Amerikai Egyesült Államokba emigrált 1956-os nemzetőrségi főparancsnokkal közösen rótta le kegyeletét és helyezett el egy-egy csokor virágot a 301-es parcella mellett lévő emlékműnél, majd Nagy Imre nyughelyén, illetve a mellette lévő, a névtelen áldozatok emlékét megörökítő síron. Azt követően a néhai miniszterelnökkel együtt 1958 június 16-án kivégzett mártírtársak: Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál és Szilágyi József síremlékénél tisztelgett a köztársasági elnök.

Gyurcsány Ferenc mécsest gyújtott a Nagy Imre Házban

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felesége Dobrev Klára társaságában gyújtott mécsest és hajtott fejet a Nagy Imre Házban péntek este, a budapesti Orsó utcában, az 56-os vértanúk emléknapja előestéjén. A kormányfőt és feleségét Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc, az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírhalált halt miniszterelnökének unokái, illetve Fejt Bence, a Nagy Imre Alapítványnak és a Nagy Imre Társaságnak is otthont adó ház igazgatója üdvözölte. Jánosi Ferenc egy hanganyagot adott át Gyurcsány Ferencnek. A felvételen az hallható, amit nagyapja 1955-ig elmesélt nekik életéről. A Nagy Imre és mártírtársai 1958. június 16-i kivégzésének évfordulóját megörökítő emléknap előestéjén gyertyagyújtással kezdődtek a megemlékezések már péntek este. 

A forradalom tíz emlékhelyén, a Széna téren, a Corvin közben, a Vértanúk terén, a Nagy Imre téren, a Bakáts téren, a Műegyetemi rakparton, valamint a Tóth Ilona mellszobrának helyet adó Nagyvárad téren és a budai Veronika parkban, Mansfeld Péter szobránál a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából gyújtottak mécsest, osztottak a programokat felsoroló szórólapokat, illetve adtak mécsest fiatalok az arra járóknak és a csendes megemlékezésen részt venni kívánóknak. A mártír miniszterelnök emlékét megörökítő Nagy Imre Ház volt 1949. és 1956. november 4. között az az épület, ahol a néhai kormányfő élt és dolgozott.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.