2007. június. 15. 10:02
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2007. június. 15. 12:54
Itthon
Kiss Péter helyett Lamperth, ő helyette Bajnai
Újabb változatok szivárogtak ki a kormányfő által hivatalosan még be sem jelentett kormányátalakításról. A verziókban csak az közös, hogy Gyurcsány Ferenc átalakítja a kormányát.
Szilvásy György. Bukóforduló? © Fazekas István |
Szilvásy vesszőfutása voltaképpen a tavaly augusztus 20-iki tragédiával kezdődött, amikor a hatalmas budapesti viharban a tűzijátékra gyülekezők közül öten is meghaltak. Szilvásy a maga által vezetett kormányvizsgálatban nem ismerte el a felelősségét. Ezt követte az őszi „forró napokban” vitt szerepe borzolta a kedélyeket, amikor legalábbis úgy tűnt, nem Petrétei József rendészeti miniszter, hanem ő irányítja a rendészeti szerveket. Szilvásy felügyeli a polgári titkosszolgálatokat, s több esetben is reális terrorfenyegetésről beszélt, miközben támadások nem történtek. Igaz, később igyekezett korábbi megállapításai élét némileg tompítani, nem sok sikerrel. Az sem használt a miniszter renoméjának, hogy a Magyar Nemzet - Szilvásy épülő háza ügyében nyomozó - újságíróinál megjelentek a Nemzetbiztonsági Hivatal kíváncsi munkatársai. Előbb ezt Szilvásy természetesnek tartotta, majd később túlbuzgóságnak minősítette.
Az utolsó csepp a pohárban talán az lehet (?), hogy kiderült: a milliárdos csalássorozattal gyanúsított Egymásért Egy-másért Alapítvány vezetői szoros kapcsolatban álltak a titkosszolgálatokkal. Ezt Szilvásy előbb cáfolta, utóbb kénytelen volt elismerni a „nem intézményes” nexust. Az alapítvány és a titkosszolgálatok kapcsolatát feltáró jelentést a miniszter titkosította. A kormányfő eddig kiállt Szilvásy mellett, de a legendásan céltudatos személyzeti politikát folytató Gyurcsány most bizonnyal meneszti egykori kenyeresét.
A kérdés, ki váltja majd Szilvásyt a kormányfői poszt után legfontosabbnak számító miniszteri pozícióban. A sajtó leginkább Kiss Pétert valószínűsíti, noha sokak szerint éppen ő számít Gyurcsány legerősebb pártbeli riválisának. Mint ismeretes, a Medgyessyt elmozdító szocialista „puccs” során éppen Kiss volt a pártvezetés jelöltje a kormányfői posztra, és a pártszervekre támaszkodó Gyurcsány éppen őt előzte meg. Kiss Péter már vezette a kancelláriát az első Gyurcsány-kormányban, ehhez képest jelenlegi megbízatása, a szociális és munkaügyi tárca irányítása mindenképpen visszalépésnek számít. Esetleges kinevezése a MeH élére gesztus lehetne Gyurcsány pártellenzéke számára, egyúttal Kiss Péter is nagyobb felelősséget viselne a kormányzati munkáért, ez pedig csökkenthetné a párton belüli zendülés esélyét.
A Népszabadság csütörtöki száma arról számolt be, hogy Kiss eddigi posztját Simon Gábor, az országos választmány elnöke kapja. Erről, állítólag, az elnökség már határozott. A hvg.hu azonban úgy tudja, nála nagyobb az esélye erre Lamperth Mónikának, aki eddig az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot irányította. Ha így lenne, akkor adódik az újabb kérdés, ki váltaná a miniszter asszonyt. Úgy tudni, az ő utódja Bajnai Gordon lenne, aki eddig az uniós források elosztásánál kulcsszerepet játszott Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget irányította. Bajnai kinevezésével két legyet is üthetne a kormányfő. Az egyik: Bajnai kinevezésével és az ügynökség miniszteri hatáskör alá vonásával megszűnne az eddigi erősen vitatható - tegnap éppen a Freedom House nevű nonprofit szervezet által bírált - gyakorlat, hogy az óriási források felett diszponáló személy nem interpellálható, munkájáért a parlamentnek gyakorlatilag nem felel. A másik, hogy Bajnai személyében egy az MSZP-től független, de a kormányfő iránt lojális miniszterrel bővülne a kormány.
Biztosra vehető, hogy a kormányfő-pártelnök átakítja a kabinetet. A vezető kormánypárt kínos népszerűségvesztése miatt még akkor is így kellene tennie, ha minden miniszterével elégedett lenne. Ezzel együtt a hvg.hu által megismert átszervezési változat emlékeztet a pártállami „személycserékre”, amiket a népnyelv „verebes” megoldásnak nevezett. A gazda felzavarja a villanydróton ülő madarakat, akik fel is rebbennek, de azután más sorrendben – visszatelepednek. Úgy tűnik, csak Szilvásy pottyan ki a kormányzati csapatból, de még nem tudni, hova: puhára vagy keményre.