2007. június. 12. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 12. 17:10 Itthon

Azonnali kárenyhítést követelnek a fagykárt szenvedett gazdák

Az április végi, május eleji fagyok miatt kárt szenvedett gazdálkodók azonnali kárenyhítést követelnek a kormánytól, céljuk elérése érdekében minden rendelkezésükre álló eszközt alkalmazni fognak - mondták a gazdálkodók megbízottai kedden Budapesten sajtótájékoztatón, miután átadták petíciójukat a kormány és a köztársasági elnök képviselőjének.

A petíciót Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és Sólyom László köztársasági elnöknek címezték. Ebben megismétlik korábbi követeléseiket, miszerint azonnali kárenyhítésre van szükségük, hogy gazdasági tevékenységüket folytatni tudják.

Jakab Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) alelnöke, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezet elnöke elmondta: Északkelet-Magyarország gyümölcsültetvényei a természeti katasztrófát követően 100 százalékos fagykárt szenvedtek. Kár érte még Heves, Nógrád, Bács-Kiskun, Csongrád és Győr-Moson-Sopron megye egyes térségeit is. Az országosan keletkezett kár értéke 40-45 milliárd forintra tehető. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a kár értéke meghaladta a 14,5 milliárd forintot a gyümölcsösökben, eddig több mint 13 ezer termelő jelentett be kárt.

A petíciót ismertető Bodnár József, az Északkelet-magyarországi Almatermesztők Szakmaközi Szervezetének elnöke arról beszélt, hogy a károk enyhítésére a szakmai szervezetek és érdekképviseletek konkrét javaslata szerint az intenzíven művelt alma-, körte- és csonthéjas-ültetvények esetében hektáronként 800 ezer forintra, a hagyományos alma- és körteültetvényeknél hektáronként 500 ezer forintra, a csonthéjas ültetvényeknél hektáronként 300 ezer forintra, a diónál és a bogyósoknál hektáronként 150 ezer forint kárenyhítésre volna szükség ahhoz, hogy a gazdák által felhasznált anyagot és munkaerő költségét téríteni lehessen a kárt szenvedetteknek.

A gazdák megbízottai jelezték: szeretnék, ha Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét katasztrófa sújtotta területté nyilvánítanák annak érdekében, hogy mielőbb megkaphassák a kárenyhítést. Követelték azt is, hogy a szakmai szervezetek által kidolgozott technológiai költségek 25 százalékát fizessék ki előlegként a gyümölcsösökben szükséges ápolási munkák elvégzésére. Ennek határidejét e hónap végében szabták meg.

A termelők és az integrátorok, továbbá a termelői értékesítő szervezetek (tész), valamint a beszerző és értékesítő szervezetek (bész) meglévő hitelállományának átütemezését is szorgalmazták. A károsult termelők számára pedig állami garanciával biztosított hitelfelvételi lehetőséget kértek. Szántó Csaba, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Demonstrációs Bizottság tagja hangoztatta: az elkeseredett gazdálkodók minden rendelkezésükre álló eszközzel ki kívánják kényszeríteni a kormánytól a kárenyhítést, ideértve például az éhségsztrájkot, városok illetve határátkelőhelyek esetleges blokádját. Állításuk szerint eddig a kormányzat nem mutatott megértést a gazdálkodók gondjai iránt.

Hirdetés