Stumpf: Gyurcsány megy, vagy átalakítja a kormányt
Akár a kormány és ellenzék közötti, szakpolitikai témákat átfogó párbeszéd alapja is lehet a Századvég Kiadó gondozásában „Őszöd árnyékában- A 2. Gyurcsány-kormány első éve” címmel most megjelent kötet. Mindvégig bíráló stílusban, sorra veszi az állam kompetenciájába tartozó területeket, és elemzi a kormány, illetve személy szerint a „menedzser-fejedelem”, a „dramaturg”, azaz Gyurcsány Ferenc munkásságát. De azt a jelzi: mit kellett volna, mit kellene másképp csinálni - a Századvég által képviselt értékek szem előtt tartásával.
Persze Stumpf nem rejtette véka alá, sőt, idézte is a kötetnek a regnáló kormánnyal szembeni kemény kritikáját. Felidézte, hogy a parlamenti választáson diadalmaskodó Gyurcsány micsoda egyedülálló lehetőségekkel rendelkezett, nélkülözhetetlennek hitték idehaza és külföldön. Ő azonban, a szerzők szerint elpackázta a sanszokat, és balatonőszödi beszédének árnyéka máig rávetül a kormányzatra. Ezt még tetézte, hogy a reformokat – amelyekre, mint kifejtették, semmiféle felhatalmazást nem kért az MSZP a 2006-os választási kampányban -, improvizálva, mindenfajta előkészítés nélkül vetették be. A”zászlóshajó”, azaz az egészségügyi reform akadozik, nem sikerült Molnár terve 58 kórház bezárására, most számos egészségügyi intézmény súlyos financiális gondokkal küzd – sorolta Stumpf.
Stumpf István © Dudás Szabolcs |
A kiváló pozícióból indult Gyurcsány körül egyre fogy a levegő, pótolhatatlanságának nimbusza mára elkopott. Stumpf szerint elképzelhető, hogy amennyiben a vele szembeni bizalmatlanság tovább erősödik - lecseréli őt az MSZP vezetése. De az sem kizárt, hogy Gyurcsány, érezvén a veszélyt, előre menekül: radikálisan átszervezi a kormányt, és ezzel időt nyer. Amit viszont Stumpf egyáltalán nem tart valószínűnek, hogy már idén Ősszel előrehozott, rendkívüli választásokat tartanának. Ennek hiányában a kormányoldal és ellenzék között folytatódik az iszapbirkózás, a háttéralkudozás gyakorlata.
Ami az ellenzéket illeti, Stumpf ismét - igaz, csak közvetve - bírálta a Fidesz eddigi politikáját, azzal hogy dícsérte a legutóbbi kongresszuson elfogadott Fidesz-program „kiinduló pontjait”. Azaz, szerinte jó, hogy a Fidesz végre nem csupán adó-és járulékcsökkentésben gondolkodik, hogy az ideológia háttérbe szorult, és praktikusabb a megközelítés. De mint hozzátette: most nem az ellenzék dolga, hogy a helyzetnek megfelelő, alternatív gazdasági programmal rukkoljon elő.
A most útjára bocsátott 600 oldalas kötet előszavában a helyzetleírás így hangzik: „Egy évvel a Gyurcsány-kabinet megalakulása után a kormányzati teljesítménnyel kapcsolatos elégedetlenség növekszik, az MSZP támogatottsága történelmi mélypontra jutott, a megszorító intézkedések negatív hatásai a baloldali szavazótábor stratégiai bázisát is elérték. Az ellenzék morális keresztes háborúja és a gazdaság- és társadalompolitikai alternatívák vonatkozásában felmerült dilemmái (érdekes megfogalmazása ez az alternatív program hiányának - a szerk.) azonban még fenntartották a balliberális koalíció keménymagjában a kormány melletti kényszer-szolidaritást."
Mint a könyvajánlóban a szerkesztők megfogalmazzák: „Kötetünk lezárása idején már a társadalmi újratermelési rendszerek fundamentumait veszélyeztetik az olykor elhibázott, olykor nyilvánvaló politikai szándékkal megjelenő kormányzati elképzelések és lépések. Mégis, reméljük, hogy kötetünk hozzájárul a megoldásra vonatkozó, a koalíció részéről mindeddig nagy igyekezettel elkerülni kívánt szakpolitikai és szélesebb értelemben vett társadalmi viták, diskurzusok kialakulásához.”
Nota bene: mintha az ellenzék sem mutatott volna túlzott lelkesedést azért, hogy párbeszédet folytathasson a Gyurcsány kormánnyal, és negatív álláspontjukat már az őszödi beszéd előtt is félreérthetetlenül kimutatták.
-rR-