2007. május. 31. 09:35 Utolsó frissítés: 2007. május. 31. 17:02 Itthon

Tagfelvételi botrány a zuglói szociknál

Magánokirat-hamisítás vétsége miatt nyomozást folytat a BRFK 2. Bűnügyi Főosztálya a XIV. kerületi MSZP-frakció vezetése ellen. Az ügyészség azt követően rendelt el nyomozást, hogy feljelentést kaptak: a zuglói szervezetnél a tavaly márciusban nyilvántartásba vett új MSZP-tagok lapjain "feltűnően sok a vélhetően azonos kéztől származó aláírás".

Az MSZP háromszáz fős zuglói (XIV. kerületi) szervezetében két csoport vív elkeseredett pozícióharcot: tétje pénz és hatalom, ürügye a különböző módon értelmezett tagfelvételi eljárás. A történtek túlmutatnak a helyi érdekütközéseken. A rivalizáló csoportok közti erőviszonyokat alapvetően változtatta meg, hogy Burány Sándor lett a párt budapesti elnöke, és Hagyó Miklós ült a budapest főpolgármester-helyettesi székbe. Az őket támogató Tóth Csaba csoportjának súlya ezzel megnőtt, annak ellenére, hogy Szücs István irányvonala közelebb áll az oktatási tárca államtitkárához, Arató Gergelyhez, s annak a zuglói önkormányzatban képviselőként szereplő feleségéhez, Kinisch Andreához.

Szücs István
A zuglói tagfelvételi botrány még tavaly robbant ki. Tóth Csaba a Vas megyei MSZP éléről 2005. szeptember 20-án átigazolt Zuglóba, majd 2006 december 15-én bekerült az elnökségbe is, és hamarosan megjelentek a támogatók is. Közülük 33-an 2006. február 23-án léptek be a XIV. kerületi MSZP-be. A zuglói szocialisták egy része válaszul egy héttel később, március 1-jén 24 tagot léptetettek be. Az elnökség - az addig fenntartott kényes erőegyensúly felborulásától tartva - ezért még aznap este az új tagok regisztrálásának moratóriumát rendelte el. Kikötötték, hogy bárki kérheti felvételét, de hivatalos bejegyzésére csak az önkormányzati választások után kerülhet sor.  

„A tagfelvételi moratórium tavaly október 31-ig állt fenn” – mutatott rá Szücs István. (Feloldásához nyilván az is hozzájárult, hogy az MSZP Országos Etikai és Egyeztető Bizottsága 2006. szeptember 26-án alapszabály-ellenesnek minősítette a tagfelvételi moratóriumot). Mint az elnök hozzátette: „amikor feloldottuk, kikötöttük, hogy amennyiben valaki felvételét kéri az MSZP-be, amikor elbírálják a kérelmét, jelenjen meg személyesen az elnökség előtt. Figyelemreméltó, hogy a Tóth által beléptetett emberek közül húszan nem is vették át a tagkönyvüket."

Szücs István szerint a szervezeti és működési szabályzat egyértelműen leszögezi, a tagsági kérelmet az elnökségnek kell jóváhagynia, a szabályszerű eljárás megtörténtét pedig a belépési nyilatkozat aláírásával kell igazolnia az elnöknek vagy annak helyettesének. Tóth Csaba ugyanakkor állítja, az  alapszervezet tagjai az MSZP alapszabályának és a zuglói tagfelvételi eljárás szabályainak megfelelően kerültek felvételre. „Ez az ügy nem is rólam szól, legfeljebb csak hozzám próbálják kapcsolni. Valószínű, hogy a szervezetben való megjelenésem után megpróbálták korlátozni a tagfelvételt mindazok, akiknek nem tetszik ez a helyzet. Ezzel pedig megakadályozták a szervezet tagságának erősödését. Aki engem ezzel az üggyel akar összefüggésbe hozni, az tulajdonképpen a valós helyzetről próbálja elterelni a figyelmet.”

A belépni vágyók egyike, a 43 éves üzletember, Luca Gábor a hvg.hu-nak elmondta, belépési kérelmét tavaly indok nélkül, többször is visszautasította a zuglói elnökség. „Végül az egyik alapszervezetbe léptem be. A tagságom érvényességét, s ezzel a társaim és jómagam által létrehozott városfejlesztési alapszervezetet az elnökségben többen megkérdőjelezték. Az idén, év elején ezért panasszal fordultam az MSZP Országos Etikai Bizottságához. A testület nekem adott igazat, és végül  a budapesti szervezet regisztrált.”

Tóth Csaba
Zuglói szocialista források megerősítették, a tagfelvételi procedúra körüli vita tétje, hogy a jövő év végén esedékes tisztújításnál a jelenlegi elnök és baráti köre, vagy pedig kihívói, az „újonnan érkezettek” fogják-e birtokolni a vezető pozíciókat. Ettől függ, melyik csoport lesz előnyösebb helyzetben a 2010-es országgyűlési választások idején. Mindez nemcsak politikai mozgásteret, hanem gazdaságilag kulcsfontosságú beosztásokat is jelenthet.

Szücs István nem is tagadja, hogy a párton belüli pozícióharc valós probléma. „A zuglói szervezet élére több jelentkező is akad. Ez a kerület ugyanis mindig hozta a választásokon az eredményt, az MSZP győzelmét. Igy a tavaly őszi önkormányzati választásokon, amikor az ország nagy része narancssárga színű lett, Zuglóban a szocialisták győztek. Ezek után érdekes, hogy a Fővárosi Közgyűlésben még sincs senki Zugló szocialistái közül, akad viszont olyan vesztes budai kerület, (a XII.), amelyből többen is bekerültek” – teszi hozzá az elnök.

Egyelőre a két rivális csoport között dúl a küzdelem a tagfelvételek ügyében. Szücsék szeretnék megakadályozni, hogy a Tóth Csaba vezette csoport elnöki kontroll nélkül vetessen fel újabb tagokat a pártba, és ezzel maga felé billentse a mérleget. A XIV. kerületi tagfelvételi perpatvar ügyében az arra leginkább hivatott testület, az MSZP Budapesti Etikai Bizottsága fog dönteni. 

 Csikász Brigitta

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.