2007. május. 30. 14:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 30. 14:52 Itthon

Mayer Aranka pert nyert Révész Máriusz ellen

Jogerősen pert nyert Révész Máriusszal és a Fidesz Magyar Polgári Párttal szemben Mayer Aranka szerdán; a Fővárosi Ítélőtábla döntése szerint az alperesek megsértették a felperes jó hírnevét azzal, hogy azt állították: Mayer Aranka részt vett volna az Orbán Viktor elleni lejárató kampányban.

Mayer Aranka
© Túry Gergely
A Fővárosi Ítélőtábla szerdán kihirdetett jogerős döntésével helyben hagyta az ügyben korábban született elsőfokú döntést azzal a kivétellel, hogy a táblabíróság ítélete szerint Mayer Arankának nem jár a korábban kiszabott félmillió forintos nem vagyoni kártérítés. A jogerős döntés szerint Révész Máriusznak és a Fidesznek sajtótájékoztatón és a párt internetes honlapján közleményben bocsánatot kell kérnie Mayer Arankától.

Mayer Aranka az Élet és Irodalom című hetilap Orbán Viktor és felesége tokaji érdekeltségeivel foglalkozó "Tokaji borcsaták" című sorozata nyomán, a cikkek alapját képező dokumentumok átadójaként vált ismertté. A per tárgya egy tavaly augusztusi sajtótájékoztató volt, amelyen Révész Máriusz, a Fidesz akkori szóvivője azt mondta, hogy "Mayer Arankát felhasználják az Orbán Viktor elleni lejárató kampányban. Vannak olyan erők Magyarországon, amelyeknek 20-30 millió forintnál többet is megér az, hogy Orbán Viktort gyanúba keverjék. Egy-két tényfeltáró újságcikket megérne az, hogy Mayer Aranka vagy a családja hogyan tudott megvásárolni egy II. kerületi nagy értékű ingatlant".

© Forrás: fideszfrakcio.hu
Mayer Aranka keresetében alperesnek jelölte meg Révész Máriusz mellett a Fideszt, illetve a Fidesz webszerkesztőségét, valamint az Enternet 2001 Kft.-t és az EuroWeb Internet Szolgáltató Rt.-t is. Ezek közül a bíróság perképesség hiányában a Fidesz webszerkesztőségét kizárta a perből. A Fővárosi Ítélőtábla ítéletében az elsőfokú döntéssel egyezően nem állapította meg az internetszolgáltatók jogsértését, ahogyan azt Mayer Aranka és jogi képviselője kérte. 

Az ügy elsőfokú ítéletében a bíróság kötelezte az internetszolgáltatókat a sajtótájékoztatón elhangzott, jó hírnevet sértő tartalom eltávolítására. A másodfokú tárgyaláson elhangzott: a jogsértő tartalom elérését az ötödrendű alperes, mint internetszolgáltató megszüntette, így az mások számára már nem hozzáférhető. A jogsértéssel kapcsolatban a bíróság kimondta: a kijelentés alkalmas a jó hírnév megsértésére, de olyan többlettartalom nincs benne, amely a becsület és az emberi méltóság megsértésére alkalmas lenne.

A táblabíróság indoklásában rámutatott: azért nem állapította meg a nem vagyoni kár megfizetését, mert a felperes nem bizonyította a kárát, valamint az elsőfokú döntéstől eltérően a bíróság azt állapította meg, hogy Mayer Aranka nem került közszereplői státuszba azzal, hogy televíziós szereplést vállalt. Az eljáró bíró rámutatott: közszereplői mivoltból adódóan vizsgálható lenne a nem vagyoni kár, ám a táblabíróság álláspontja szerint Mayer Aranka nem vált közszereplővé.

Az indoklás során a bíró kitért arra is, hogy az elsőfokú döntést a Fővárosi Bíróság hozta. Mayer Aranka jogi képviselője azzal érvelt, hogy a pert a II-III. kerületi bíróság bírája tárgyalta, holott hatáskörileg a megyei bírósági hatáskörbe tartozna. Mindezek alapján az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatását kérte a táblabíróságtól. Az eljáró bíró kifejtette: a Fővárosi Bíróság elnöke kijelölhet tárgyaló bírót. Az elsőfokú ítéletet a Fővárosi Bíróság hozta meg, annak ellenére, hogy a II-III. kerületi bíróság bírája tárgyalta az ügyet. A jogerős ítélet kihirdetését követően Mayer Aranka és jogi képviselője újságírók előtt azt mondta: felülvizsgálati eljárást kezdeményeznek az ügyben.
Hirdetés