2007. április. 18. 13:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 18. 13:54 Itthon

Gyárfás sírva rohant ki a teremből

Gyárfás Tamás, a magyar-horvát kandidálást előkészítő magyar szervezőbizottság vezetője a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság helyszínének bejelentését követően nyilatkozat közben elsírta magát és távozott. Gyurcsány szerint nem érdemes feladni. Ugyanezen a véleményen van Schmitt Pál, a MOB elnöke is.

"A legjobb nyert, mert mindig a legjobb győz" - mondta Gyárfás Tamás. "A magunk részéről úgy érzem, amit lehetett, azt megtettük a győzelemért, a prezentáción mindenki a maximumot nyújtotta." Amikor megkérdezték tőle, hogy nem fájóbb-e Lengyelországtól és Ukrajnától vereséget szenvedni, mint Olaszországtól, Gyárfás elsírta magát és kirohant a teremből.

Gyurcsány: ne adjuk fel! 

"Nagyon csalódott vagyok" - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 2012-es az ukrán-lengyel pályázat győzelme után. "Nagyon jó pályázati anyagot készítettünk, ezért én bátorítanék mindenkit, hogy ne adjuk fel. Természetesen egy újabb kandidálást alaposan át kell gondolni, erre még bőven van időnk" - nyilatkozta. A miniszterelnök arra a kérdésre, hogy Magyarország harmadszor pályázott, de egyetlen stadionja sincs készen, amely alkalmas lenne akár csak egy Bajnokok Ligája-csoportmérkőzés megrendezésére azt mondta, "a Puskás Ferenc Stadion átépítését és felújítását mindenképpen végig kell vinni, azt nem tudom megmondani, hogy ez a jelenlegi stadionhelyzet mennyiben befolyásolta a döntéshozókat."

Pártreakciók
A KDNP sajnálja, hogy nem Magyarország és Horvátország rendezheti a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságot - mondta Halász Zsuzsa szóvivő. Szerinte a döntés azt is bizonyítja, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nemzetközi kapcsolatai "könnyűnek találtattak". Az MSZP-SZDSZ kormányok már több hasonló pályázatot is kisiklattak, például az 1996-os világkiállítást, vagy a 2012-es olimpia megrendezésének pályázatát - tette hozzá.

Az SZDSZ ügyvivője, Világosi Gábor szerint az észérvek az olasz vagy pedig a magyar-horvát pályázat mellett szóltak. Mint mondta, az UEFA döntése sem a sportág jelenlegi fejlettségével, múltjával, az infrastruktúrával, vagy az általános politikai stabilitással nem indokolható Lengyelországot és Ukrajnát tekintve. Hozzátette, hogy valószínűleg erősebb volt a lobbitevékenységük, mint a miénk.
A kormányfő szerint mindenképpen a győztes Lengyelország és Ukrajna mellett szól, hogy ötször akkora felvevő piacot jelent, mint Magyarország és Horvátország. "Szeretném azt gondolni, nem ez döntött, nem is akarom igazságtalanul bármivel vádolni az UEFA illetékeseit, de elképzelhetőnek tartom, hogy a helyszín kijelölésénél a gazdasági szempontok is szerepet játszottak." Gyurcsány Ferenc egyelőre nem tudta megmondani, hogy a sikertelen kandidálás után az Európa-bajnoksággal összefüggésben tervezett fejlesztések - nemzetközi repülőtér, autópályák, szállodák építése - hány százaléka valósulhat meg. "Ez alaposabb elemzést igényel, erre a döntés kihirdetése utáni egy óra semmiképpen nem elég" – magyarázta a kormányfő.

Elbert: nem kell szégyenkezni

"A sportban a vereség is benne van" - mondta Elbert Gábor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sportszakállamtitkára. "Carl Lewis mondta mindig, a győzelemnél sokkal fontosabb, hogy az ember biztos legyen benne, kihozta magából a maximumot, mindent megtett a sikerért. Ha ez megtörtént, akkor nem kell szégyenkezni, a jobbtól bármikor ki lehet kapni, függetlenül attól, hogy természetesen nagyon fáj a vereség." Elbert szerint korai arról beszélni, hogy érdemes-e megpályázni a 2016-kontinensbajnokságot: "Rengeteg más világversenyre pályázunk, illetve készülünk, rendezünk triatlon világbajnokságot, kézilabda vb-t, pályázunk a jégkorong vb-re, alapos elemzés után szabad csak arról dönteni, hogy kandidálunk-e újra labdarúgó Eb-rendezésre."

Kisteleki: lehettünk volna jobbak

Kisteleki István, a magyar szövetség elnöke úgy vélte, lehetett volna jobb pályázati anyagot is készíteni. "Ha nem nyerünk, az azt jelenti, hogy nem voltunk elég jók, tehát lehetett volna jobb anyagot is készíteni" - mondta Kisteleki . "Természetesen borzasztóan csalódott vagyok. Nem tudom, de most nem is kell még megmondani, hogy pályázunk-e a 2016-os Eb-re. Sok szempontot figyelembe kell venni a döntés meghozatalánál, azt is mérlegelni kell, hogy mekkora lehet az esélyünk egy lengyel-ukrán közös Eb után."

Schmittet meg is lepték, meg nem is

Schmitt Pált, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökét meg is lepte a cardiffi döntés a 2012-es Eb-rendezésről, meg nem is. A már Amszterdamban tartózkodó sportdiplomata szerint szoros lehetett az eredmény, mert kedd este Walesben még olyan hírek terjedtek el, hogy a horvát-magyar anyag áll nyerésre. "Nagyon sajnálom, mert nagyon sok erőfeszítés volt a pályázatunkban" - jelentette ki Schmitt Pál, aki szerint a döntést befolyásolhatta, hogy a két győztes ország összesen mintegy 100 milliós piacot is jelent, míg Magyarországon és Horvátországban összesen alig 15 millió ember él. 

"Nem szabad feladni, most megalapoztuk egy következő kandidálás lehetőségét. Ne ítélkezzünk gyorsan, egyelőre elemezni kell, hogy mit tettünk rosszul. Jó kezekbe kerül az Európa-bajnokság, de óriásit lendített volna a magyar sportéleten egy sikeres pályázat." A MOB elnöke emlékeztetett arra, hogy a lengyelek és különösen az ukránok óriási erőkkel vonultak fel Cardiffban, ahol nemcsak a két államfő volt jelen, hanem olyan világhírű volt és jelenlegi sportolók is, mint Szergej Bubka rúdugró, Andrij Sevcsenko, a Chelsea labdarúgója, Oleg Blohin korábbi futballsztár és az ökölvívó Klicsko fivérek.

Hirdetés