Sólyom Kaczynskit győzködte
Az európai alkotmányszerződés további sorsa ügyében a visegrádi országok (V4) közötti intenzív egyeztetést szorgalmazta a lengyel és a magyar köztársasági elnök csütörtökön Varsóban. Erről Sólyom László beszélt sajtótájékoztatóján, miután Lech Kaczynskival folytatott megbeszélést.
Magyarország kész tárgyalni a kompromisszumos megoldás érdekében, a változtatás azonban nem érintheti az integráció ügyét - jelentette ki a hivatalos látogatáson Lengyelországban tartózkodó Sólyom László.
Az európai alkotmánytervezetet eddig 18 tagország - köztük Magyarország - ratifikálta, ebbe a körbe nem tartozik bele Lengyelország. Kérdésre válaszolva Sólyom László azt mondta, nem hiszi, hogy Magyarország elzárkózna a keresztény gyökerekre való utalás beépítésétől az alkotmány szövegébe, amennyiben ezt a tagországok többsége támogatná. A két elnök az EU megalakulásának 50. évfordulója kapcsán nyilatkozatban hangsúlyozta a magyar és a lengyel nemzet hozzájárulását Európa egyesítéséhez.
Lech Kaczynski a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy vannak bizonyos különbségek a Gyurcsány-kormány és a Jaroslaw Kaczynski vezette konzervatív lengyel kabinet "politikai filozófiájában", ez azonban nem változtat a két ország egymással kialakított nagyon jó kapcsolatain. A lengyel államfő kiemelte: bár magyar partnere először tesz hivatalos látogatást Lengyelországban, eddig is már hatszor találkoztak. „Hagyományos partnerség van népeink között, szövetségesek vagyunk az EU-ban, a NATO-ban, a V4-ben” - hangsúlyozta Lech Kaczynski. A kötelékeket tovább erősítheti, hogy a Sólyom-látogatás második, pénteki napja, március 23. ezentúl a Magyar-Lengyel Barátság napja lesz, az együttműködő önkormányzatok kezdeményezésére.
Mint Kaczynski elmondta, szűk körű, majd plenáris tárgyalásukon Sólyom Lászlóval az európai alkotmány, a bővítés, a régió ügye mellett szó volt a határokon túl élő magyar kisebbségek helyzetéről is. Hozzátette: európai infrastruktúra-fejlesztési, ezen belül közútfejlesztési témákat is megvitattak.
Sólyom László beszélt a Nyugat-Balkán konszolidálásához, békéjéhez fűződő magyar törekvésekről, és hasonlóan fontosnak nevezte azt a lengyel hozzáállást, ami az unió keleti szomszédaival meglévő kapcsolatok erősítését célozza. "Ukrajnának speciális társult státust kellene kapnia az EU-ban" - fogalmazott Sólyom . Schengen kapcsán elhangzott, hogy idén ősszel Magyarország és Lengyelország egyaránt teljesíti a rendszerhez csatlakozás összes feltételét. Kérdésre válaszolva Sólyom László azt mondta, az európai rakétavédelmi rendszer telepítése ügyének kezelését Magyarország elsősorban a NATO keretein belül tartja helyesnek, a tavalyi rigai NATO-csúcs döntésének megfelelően.
"Örömmel nyugtáztam, hogy Lengyelország azt tervezi, magas rangú posztumusz kitüntetést ad Eszterházy János egykori szlovákiai magyar politikusnak" - szögezte le a magyar elnök. Eszterházy a második világháború idején segítséget nyújtott ahhoz, hogy lengyel menekültek Magyarországra kerülhessenek. A tervek szerint Szlovákiában, Eszterházy szülőhelyén a közép-európai megbékélést szimbolizáló emlékkápolnát fognak állítani.
Sólyom László - akit útjára elkísért felesége, Sólyom Erzsébet - pénteken Jaroslaw Kaczynski miniszterelnökkel találkozik, majd a kárpátaljai vajdaságba megy, ahol szombaton megnyitja a magyar és lengyel testvérvárosok konferenciáját és felkeresi az első világháborús magyar honvédsírokat is.