2007. március. 10. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 10. 10:19 Itthon

Se Orbánnal, se Gyurcsánnyal nem lépne koalícióra Dávid

Nem lehet látni, mennyire lesz anarchista csoportosulás a Fidesz, és mennyire lesz sikeres programmal rendelkező párt az MSZP 2010-re - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke, aki se Orbán Viktort, se Gyurcsány Ferencet nem kívánja hatalomba segíteni.

Se Orbán Viktorral, se Gyurcsány Ferenccel nem lépne koalícióra, az MDF mégis kormányzati szerepre készül 2010-ben - mondta Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke a párt tisztújító országos gyűlése előtt.
 
"Egy tíz százalék fölött megerősödött MDF eldöntheti a kormányzást, eldöntheti a kormányzás programbéli és tartalombéli kérdéseit is. (...) Mi most híveket keresünk a programunk megerősítéséhez, és nem tudni mi lesz egy-két év múlva a jobboldalon és mi lesz a baloldalon" - nyilatkozta Dávid Ibolya, az MDF elnöke.
 

Az egyetlen elnökjelölt
Dávid Ibolya szerint a Fidesz évek óta populista, kapitalizmus elleni és külföldellenes politikát folytat, így nem tud vele párbeszédet folytatni a valódi konzervatív értékrendet való MDF. Hozzátette: nem lehet látni, mennyire lesz anarchista csoportosulás a Fidesz, és mennyire  lesz sikeres programmal rendelkező párt az MSZP 2010-re.
 
Aki pártelnökként vezetői szerepet vállal, nem mondhat nemet arra a kérdésre, hogy elfogadna-e egy miniszterelnöki jelölést - hangsúlyozta, hozzátéve: az MDF-nek meg kell, hogy legyen az az ambíciója, hogy el tudja irányítani az országot, ahogy ez megtörtént a rendszerváltást követő négy évben, és 1998 és 2002 között a legkorrektebb és a legsikeresebb kormányzat részese volt. Célja, hogy pártja 2009-re legalább tíz százalékos stabil támogatottságot érjen el, és legalább 2-3 képviselőt küldjön az Európai Parlamentbe.
 
Dávid Ibolya úgy vélte: ezt a célt a szavahihetőséggel, a párbeszédre képességgel olyan alternatív program felmutatásával lehet elérni, amely eltér a jelenlegi kormánykoalíció koncepciótlanságától. Ebben a programban szerepel egyebek mellett a költségvetési helyzet javítása, az adóreform és privatizációs kérdések - tette hozzá.
 
A pártelnök szerint a legkeményebb és a legeredményesebb elnöki mandátumán van túl: egy olvasztótégely-politikával szemben kellett megtartania a párt arculatát és tagságát, miközben az MDF az európai és a magyar parlamentben is képviseletet nyert. Az, hogy 2006-ban nyíltan szembeszállt Orbán Viktor populista politikájával, "komoly kötőerő volt" az MDF-en belül.
 
Az ellenzéki pártelnök szerint nem lesznek előrehozott választások Magyarországon a következő években, ennek ugyanis nincs realitása. "Sem a Che Guevara-kultusz, sem az árpádsávos zászló nem járható út" - szögezte le Dávid Ibolya, hangsúlyozva, hogy nem ért egyet sem Gyurcsány Ferenc koncepciótlan politikájával, sem az őszihez hasonló anarchista utcai hangulatkeltéssel.
 
Az MDF elnöke kiemelte: reformpárti, a kormány által elindított átalakításokkal kapcsolatban azonban hiányolja a hatástanulmányokat, az elemzéseket. Szerinte nincsenek alternatívák felvázolva, nincs átláthatóság, a folyamatok ötletszerűen indulnak el. A négy-öt évig elhúzódó válságmenedzselés pangást jelent majd az ország számára, épp ezért csökkenteni kellene ezt az időtávot - tette hozzá a politikus. A reform terheit pedig nem a középosztályra kellene hárítani, mert ha ez a réteg lecsúszik, akkor az egész ország elszegényedik - mutatott rá a pártelnök. 
 
Az MDF reformtervei között szerepel a valóban karcsúbb állam létrehozása, valamint az, hogy a béreket terhelő járulékok helyett a fogyasztást és vagyont kellene megadóztatni. Dávid Ibolya úgy látja: a jelenleginél ötször több energiát kellene fordítani korrupcióellenes küzdelemre, hiszen jelenleg évi 250 milliárd forintos költségvetési veszteségről van szó, amíg például a vizitdíjtól 15 milliárdos bevételt remél az állam. A pártelnök szerint a valódi reformok véghezviteléhez kétharmados többségű törvényeket kellene módosítani, erre azonban kevés az esély a folytonos politikai adok-kapok miatt.
 
Dávid Ibolya arra hívta fel a figyelmet, hogy ciklusokon átívelő közös célokra és programokra lenne szükség Magyarországon, egyebek mellett olyan fontos kérdések tekintetében, mint az ország versenyképessége. A pártelnök szerint ugyanis a következő évek legnagyobb kérdése az Európa és Ázsia közötti verseny lesz. Magyarországnak a jövőben sem szabad elzárkóznia a bevándorlók elől, de fontos a helyes arány megtalálása - tette hozzá a pártelnök.
Hirdetés