2007. március. 08. 14:49 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 08. 14:52 Itthon

Rendkívüli közgyűlés a lokátor ügyében Pécsett

A pécsi közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte hétfőre a testület Fidesz-KDNP-Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) koalíciója a Tubesre tervezett radarral kapcsolatban.

A rendkívüli ülést a lokátorról tartott vasárnapi népszavazás eredménye, valamint a kormány szerdai döntésének tükrében tartjuk fontosnak, megtartásáról a polgármester még ma dönt – tette hozzá Kővári János, az ÖPE képviselője.

A jobboldali koalíció azt javasolja a közgyűlésnek, hogy módosítsa az építési szabályzatot és a szabályozási tervet, a módosítás idejére pedig rendeljen el építési tilalmat a területre, amire a honvédség a beruházás érdekében igényt tartana.

Indítványozzák azt is, hogy a testület nyilvánítsa újra egészségügyi erdővé a Tubes csúcsán található, 0319-es helyrajzi számú, állami tulajdonú, honvédségi kezelésben lévő területet, melyet 2005-ben a honvédelmi tárca kezdeményezésére katonai területté nyilvánított.

Kővári szerint a módosításokhoz kétharmados többségre van szükség, de számítanak rá, hogy a baloldali koalíció tartja ígéretét és a referendum érvénytelenségétől függetlenül figyelembe veszi a megjelentek többségének akaratát.

A kormány szerdán úgy döntött: a Tubesen épül meg a harmadik magyarországi NATO-radar, miután a beruházással kapcsolatos vasárnapi pécsi népszavazás érvénytelen lett. Igaz, a megjelent szavazók többsége elutasította a fejlesztést.

A pécsiek a következő kérdésre adhattak választ: "Egyetért-e ön azzal, hogy a pécsi építési szabályzat és a szabályozási terv módosuljon akként, hogy Pécs közigazgatási határán belül ne épülhessen katonai radar?" A választásra jogosult 127 128 állampolgár 32,51 százaléka, azaz összesen 41 328 járult az urnák elé. Az érvényes szavazatokat leadott választók 94,3 százaléka, azaz 38 870 elutasította az építkezést, 5,7 százalékuk, azaz 2343 ember pedig támogatta azt. A szavazatok közül 87 érvénytelen volt, 28 pedig nem került az urnákba.

A referendum érvényességéhez a választópolgárok több mint felének részvételére lett volna szükség.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.