Március 15.: menekülés a fővárosból
A nemzeti ünnepen a szokottnál jóval kisebb számban érkeznek külföldiek, a vidéki szálláshelyek azonban szinte mindenütt le vannak foglalva. A rendőrség öt férfi ellen indított büntetőeljárást, akik közintézményeket akartak megtámadni március 15-én. A tömegrendezvényeken a tüntetőknek szúrás- és golyóálló mellényt, sisakot, vagy vértet nem szabad viselniük, igaz, az ezt előíró kormányrendelet a nemzeti ünnepen még nem lép életbe.
Egy keddi sajtóértesülés szerint a rendőrség büntetőeljárást indított öt férfi ellen, akik közintézményeket akartak megtámadni március 15-én - írja a Népszabadság. A több helyen végrehajtott házkutatások eredményeképp légfegyvereket, bokszereket és Molotov-koktél használatára vonatkozó leírást foglaltak le.
Eközben a Fidesz a rendőrségtől kért segítséget, hogy biztosítsák március 15-i rendezvényük provokációmentes lebonyolítását azzal, hogy nem adnak ahhoz közeli időpontban és helyszínen más szervezetnek lehetőséget rendezvény megtartására- írja a Népszabadság.
Az ünnepek előtti készülődés az idegenforgalmi adatokon is látszik. A szokottnál jóval kisebb számban érkeznek külföldiek, a vidéki szálláshelyek azonban szinte mindenütt le vannak foglalva. A lap szerint aki teheti, vidékre utazik az ünnep előtt.
Nem viselhet sisakot a tüntető
A kormánypártok nem szavazták meg a Fidesz határozati javaslatának tárgysorba vételét, mely arról szólt volna, hogy tiltsák be a rendőrségi használatú gumilövedékeket- írja a Magyar Nemzet. Közben uniós jogharmonizációra hivatkozva kormányrendelet tiltotta meg a tüntetéseken résztvevőknek, hogy védőeszközöket használjanak. A szabályozás március 28-tól lép életbe.
Ennek alapján nem lehet a tömegrendezvényeken a tüntetőknek szúrás- és golyóálló mellényt, sisakot, vagy vértet viselniük. A lap érdeklődésére a Kormányszóvivői Irodánál elismerték, hogy a védőeszközök használata tekintetében eddig hiányos volt a hazai jogrendszer, de az uniós szabályozások áttekintése után ezt a helyzetet rendezte az új kormányrendelet.
A kormány szerdán várhatóan elfogadja a Gönczöl-bizottság jelentése alapján készült cselekvési tervet - írja a Népszabadság. A lap úgy tudja, a dokumentum a testület ajánlásainak kisebb részére terjed ki. Ezt látszik alátámasztani, hogy a kormányszóvivő már a múlt héten kijelentette, hogy a készülő kormányhatározat a kabinet feladatául szabta, hogy áttekintse az uniós államok jogrendszerét. Ennek és a Gönczöl-bizottság javaslatainak figyelembevételével várhatóan a rendőrségi és a gyülekezési törvény módosítására lesz szükség. A lap információi szerint ennek kettős célja a demonstrációk helyszínének közelében élők jogainak biztosítása a gyülekezési jog lehető legkisebb korlátozása mellett.