2007. március. 05. 11:33 Utolsó frissítés: 2007. március. 05. 11:36 Itthon

Gyurcsány: euró 2014-ig, egészségügyi után nyugdíjreform

Magyarországon 2010 és 2014 között lehet bevezetni az eurót, a dátumot a Magyar Nemzeti Bankkal 2008 végéig kidolgozandó közös program után lehet bejelenteni – mondta Gyurcsány Ferenc a Napi Gazdaságnak adott interjúban.

A miniszterelnök úgy látja, hogy az euró bevezetésének feltételei között nem a költségvetési hiány lefaragása lesz a legnagyobb kihívás, hanem az inflációs kritérium. Az árfolyamrendszerre, a lebegtetésre vonatkozóan a jegybank többször tett javaslatot, legutóbb néhány hónapja – felelte Gyurcsány Ferenc a forint árfolyamsávjának lehetséges eltörlésére vonatkozó kérdésre. "Gondolom, a jegybank szakértőinek véleménye nem változott időközben, vagyis az új elnöknek is megteszik javaslatukat, s ha azzal egyetért az MNB új elnöke, akkor a kormánynál ezt indítványozza, a kormány majd akkor megfontolja a felvetést, de jelenleg ez nincs napirenden" – tette hozzá a kormányfő.

A miniszterelnök szerint a gazdaságpolitikai kockázatok közül egy éven belül lekerülhet a napirendről a költségvetési egyensúly kérdése. Úgy véli, hogy a következő kockázati tényező már nem a költségvetési egyensúly, hanem a növekedés. Épp ezért összpontosít az egész fejlesztési program a növekedés és foglalkoztatás céljait szolgáló beruházásokra, ezért kell nyitott és átlátható politikát folytatni – fogalmazott a kormányfő.

"Azok az országok növekednek a legdinamikusabban, amelyek rendkívül szigorú gazdaságpolitikát folytatnak, egyben nyitottak" – mondta Gyurcsány Ferenc, aki úgy látja, hogy Magyarországon ennek a gondolatnak nincs többsége, itt azzal lehet népszerűséget szerezni, ha protekcionista politikát folytat valaki. Az egészségügyi reform után a nyugdíjrendszer átalakításába vág bele a kormány – jelezte a kormányfő, aki úgy látja, hogy a 2012-2013 utáni időszak valós átalakítását célzó javaslatokat 2009-ig ki kell dolgozni.

A nyugdíjreformnak jót tenne a teljes politikai konszenzus, hisz az 40-50 évre szól – vélekedett Gyurcsány Ferenc, hozzátéve, hogy a svédek ezt a reformot már tíz éve készítik elő, a csehek három éve dolgoznak rajta.

Hirdetés