2007. március. 02. 11:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 02. 11:16 Itthon

Hazamentek a Lánchídon demonstráló külföldi Greenpeace-aktivisták

Elhagyták az országot azok a külföldi Greenpeace-aktivisták, akik csütörtökön a Lánchídról leereszkedve a klímaváltozás megfékezését követelték - mondta Mózes Szabina, a zöld szervezet sajtószóvivője pénteken.

A tiltakozók a Lánchídon
© Greenpeace
Az akcióban résztvevő huszonkét aktivista kihallgatása csütörtökön későn este fejeződött be a rendőrségen, ezt követően elengedték őket - tette hozzá.
 
Azok ellen, akik a leereszkedtek a hídon "a vízi- és légiforgalom veszélyeztetése miatt" vádemelési javaslatot tett a rendőrség - mondta Mózes Szabina. A többi 14 aktivista 50-100 ezer forintos pénzbüntetést kapott, amelyet a Greenpeace kifizet majd - fűzte hozzá.
 
Az akcióban résztvevő németek, osztrákok, szlovákok és románok pénteken délelőtt elhagyták Magyarországot - közölte a sajtószóvivő.
 
A környezetvédő szervezet aktivistái csütörtökön a Lánchídon, a Duna fölé kifeszített, óriási transzparenssel tartottak be nem jelentett akciót a klímaváltozás megfékezését követelve. 
 
URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A demonstráció során nyolc sárgaruhás Greenpeace-aktivista ereszkedett le köteleken a híd Parlament felé néző oldalán egy 120 négyzetméteres, "Klímariadó! Zöld energiát!" feliratú vásznat tartva, miközben a Dunán a látványos akcióival ismertté vált nemzetközi szervezet motorcsónakja körözött, valamint időnként egy légvédelmi sziréna hangja hallatszott a budai rakparton egy furgonból.
 
A rendőrség az akció idejére lezárta a hidat, amelyen csak néhány óra elteltével indult meg ismét a forgalom.
 
A rendőrök előbb a transzparenst távolították el, majd a még mindig lezárt Lánchídra felmászó aktivistákat rabszállító autókban vitték el.
 
Mózes Szabina, a Greenpeace szóvivője elmondta, figyelemfelkeltő demonstrációjukkal azt kívánják elérni, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő egy hét múlva Brüsszelben a legszigorúbb uniós klímavédelmi vállalásokat támogassa.
 
Az utóbbi években több nem bejelentett megmozdulása is volt a szervezetnek; tiltakoztak egyebek mellett a génmanipulált kukorica magyarországi engedélyezése és a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása ellen.
Hirdetés