2007. február. 27. 20:04 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 27. 20:03 Itthon

Gyurcsány: szükség van a gyülekezési törvény módosítására

Szükség van a gyülekezési jogról szóló törvény mielőbbi módosítására - írja Szili Katalinnak küldött válaszlevelében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke február elején írt levelet a négy közjogi méltóságnak, amelyben azt kérte tőlük, hogy segítsenek kialakítani korszerűbb gyülekezési szabályokat. Gyurcsány Ferenc hétfői válaszlevelében úgy fogalmaz: a közelmúlt eseményei bebizonyították, hogy a mostani szabályozás "teret enged a gyülekezési jog tartalmától eltérő jogértelmezésre, ezáltal a jogalkalmazás elbizonytalanítására és e kiemelt alapjog visszaélésszerű gyakorlására is".
 
A módosítás nem irányulhat az alapvető jogok korlátozására, célja kizárólag a szabályok olyan értelmezése, hézagpótló pontosítása lehet, amely képes előmozdítani a demokratikus alapjog - rendeltetésével összhangban álló, a demonstrálók és a rendfenntartók szükséges mértékű együttműködésére épülő - gyakorlását és a köznyugalom fenntartását - olvasható a miniszterelnök levelében.
 
Gyurcsány Ferenc a levélben felsorolja a Tölgyessy Péter vezette szakértői csoport azon javaslatait, amelyeket a legfontosabbnak tart. Ide sorolja többek között, hogy a törvény a kifejezetten politikai jellegű, közösségi ügyeket érintő közterületi gyűlésekre legyen csak érvényes, a szervezők legyenek kötelesek biztosítani a közegészségügyi, környezetvédelmi és zajterhelési szabályok betartásához szükséges feltételeket és a rendezvény után  a helyszín eredeti állapotának helyreállítását, illetve egy rendezvény legfeljebb öt napig tarthasson.
 
A javaslat szerint a rendőrség megtilthatná a rendezvényt, ha az - a népképviseleti szervek és a bíróságok mellett - az Alkotmánybíróság működését súlyosan veszélyeztetné, illetve akkor, ha egy időben ugyanazon a helyszínen több rendezvény lenne, de nem lehetne a résztvevőket biztonságosan elkülöníteni egymástól. A javaslat meghonosítaná az előzetes bejelentéshez nem kötött, spontán gyülekezést azzal a feltétellel, hogy az azonosítható résztvevők egyike a helyszínen írásban vállalja a szervezői feladatok ellátását - olvasható a levélben.
 
A miniszterelnök megjegyzi: a módosítás a politikai egyeztetés stádiumában van. Gyurcsány Ferenc válaszlevelében kitért arra is: a Tölgyessy Péter vezette szakértői csoport jelentése megerősítette abban a véleményében, hogy a demokratikus intézményeket "fenyegető veszélyek kialakulásában nem a törvény hiányosságai játsszák a döntő szerepet, hanem a demokratikus választások eredményébe beletörődni nem tudó, a kormány idő előtti távozásának kierőszakolását célul kitűző politikai erők által szított érzelmi-utcai politizálás".
 
Szili Katalin levelére Sólyom László köztársasági elnök és Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke már korábban válaszolt. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke még nem reagált a házelnök megkeresésére.
 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.