2007. február. 12. 07:13 Sipos Anett Utolsó frissítés: 2010. március. 19. 11:31 Itthon

Megfenyegették a hvg.hu-nak nyilatkozó kávézótulajdonost

A hatodik és hetedik kerületben továbbra sem csitulnak az önkormányzati házak eladása körüli botrányok. A Nemzeti Nyomozóiroda és a Legfelsőbb Ügyészség vizsgálódik. Az Andrássy út 47. alatti kávézó tulajdonosát, Losonczy Pált néhány napja ismeretlen telefonáló életveszélyesen megfenyegette.

 

Korábban többször is foglalkoztunk a terézvárosi és erzsébetvárosi önkormányzati tulajdonú házak egészen sajátos,  a köz számára nehezen követhető értékesítésével. Négy civil szervezet feljelentése alapján a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) jelenleg is hűtlen kezelés alapos gyanújával vizsgálja Erzsébetváros ingatlanügyeit. A részletes, kötetnyi terjedelmű feljelentés ellenére immár nyolc hónapja folyik a vizsgálat, de eredmény még nem született. Február 7-én Demszky Gábor főpolgármesternek is kicsúszott a száján, hogy  a VII. kerület ugyan Budapest egyik legsokszínűbb, legpezsgőbb életű városrésze, de  "óriási ingatlanspekulációk" is jelentkeznek a kerületben. Utóbb a főpolgármester munkatársai és a VII. kerület vezetői is kínos magyarázkodással értelmezték újra Demszky szavait. 

Közben a Legfőbb Ügyészség nyomozást indított  a Verók István által vezetett hatodik kerületi képviselőtestület ellen. A gyanú ez esetben is "különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés". Az ügyészség azokat a helyi politikusokat vizsgálja, akik az Andrássy út 47. alatti bérpalota potom 150 milliós vételárát megszavazták. Eredmény még itt sem mutatkozik, noha előkerült egy Andrássy úti friss tulajdonlap is, amelyen az áll, hogy a 415 millió forintért eladott palotára - 130 másik ingatlannal együtt -  11 milliárd forintos jelzálogjogot engedélyezett bejegyezni az OTP bank. 

Magát Belgiumból fogják keresni (Oldaltörés)
Losoncy Pál. Megfenyegették
© Dévényi Veronika
 

A Liszt Ferenc tér saroképületének is számító Andrássy 47. számú ház napokon belül újabb mérkőzés tárgya lesz.  Az ingatlant az önkormányzattól az Ennet Kft. vásárolta meg.  Ám az adásvételi szerződést másodfokú jogerős ítéletében érvénytelennek mondta ki a bíróság. Ennek ellenére a tulajdonviszony helyreállítását az önkormányzat nem kezdeményezte.  Az Ennet a Legfelsőbb Bírósághot fordult, kérte az ítélet felülvizsgálatát, ítéletet február 22-én hirdetnek.  Az Ennet közben változatlanul tulajdonosként  lép fel a ház lakóival szemben,  folytatja a ház kiürítését, noha erre jogosítványai enyhén szólva kétségesek. 

Közben drámai események tarkítják  az épületben kávézót üzemeltető Losonczy Pál életét. Ő egyben az Ennet ellen  pert kezdeményező és megnyerő  Oktogon Kft. tulajdonosa. Mint  magánszemélyt,  becsületsértésért feljelentette őt Verók István. A dolog előzménye az volt, hogy Losonczy a hvg.hu-nak kitálalt: közvetítőkön keresztül neki is felajánlották, hogy megveheti a házat,  ha 150 millió forint kápét táskában letesz a döntéshozók asztalára. 

Néhány hete  ennél  lényegesen nagyobb összegről szóló ajánlattal keresték meg, a feltétel az volt, hogy "soha többé ne nyilatkozzon a sajtónak". Miután Losonczy az ide vonatkozó titoktartási nyilatkozatot nem írta alá, pár napja telefonon  megfenyegették.„Ide figyeljen, bácsikám! Önt Belgiumból meg fogják keresni, mert olyan dologba nyúlt bele, amihez magának semmi köze!”- mondták, majd letették a telefont. 

A Király utca 40-nel kapcsolatban újabb bontási eljárást kezdeményezett a VI. kerület a Fővárosi Bíróság határozatának segítségével, amely hatályon kívül helyzete a bontás elutasítását kimondó Fővárosi Közigazgatási Hivatal álláspontját. Perczel Anna, az Óvás! Egyesület építésze szerint a hatóságok vagy nem ismerik  saját rendeletüket, vagy szándékosan félrevezették a bíróságot. A kerületi szabályozásról szóló önkormányzati rendelet (36/2001/X.12), amire hivatkoztak, nem tartalmazza a Király utcai Hild-ház lebontásának tervét, ellenkezőleg, megmaradó épületnek jelölték– hangsúlyozta  Perczel Anna.

Az ingatlanok körül további szabálytalanságokra bukkantunk. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) meglehetős kusza nyilvántartásából adódóan a régi műemlékek nincsenek bejegyezve a tulajdoni lapokra. Hoffmann László ügyvéd állítja,  ez olyan kiskapu, amelyet a befektetők ki tudnak használni.  Az önkormányzati házak elpasszolásában kulcsszerepet játszó Szíjártó Piroskának és csapatának eladott ingatlanok közül csak egy, a 2005-ben műemlékké vált Király utca 27. szerepel a KÖH-rendelet műemlékeket felsoroló „friss” jegyzékében.

Sipos Anett

Hirdetés
Címkék
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.