2007. február. 07. 16:27 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 08. 14:49 Itthon

Csisztunak papírja van róla, hogy nem beteg

A Legfelsőbb Bíróság helyben hagyta azt az ítéletet, amelyben Murányi Andrást, a Népszabadság újságíróját - Csisztu Zsuzsa magánindítványára - becsületsértés vétségében bűnösnek találták. Ezért őt egy évre próbára bocsátotta.

A felperes által most kézhez vett ítélet indoklása szerint Murányi András 2004 december 31-én a Médiából jelentem című cikkében egyebek között a következőt írta Csisztu Zsuzsáról: "Mindenesetre egy médiasztárt nézek hosszú idő óta hasonlóképp, mint orvos a betegét azon konzílium után, amelynek során eldőlt: Napóleon jól van, a körülötte serénykedő fehér köpenyes emberek pedig igazából katonák, akik most készítik elő az uralkodó visszatérését." Az ítéleti tényállás másik, büntetőjogilag értékelt mondata a következő: "Gondolatvilágának ilyesfajta lenyomata legföljebb az amőbák életterének rendszerét előzi meg." 

Az ítélet szerint a "a szabad véleménynyilvánítás joga nem terjed ki az emberi méltóság megsértésére, a becsületvédelem büntetőjogi eszközei a véleménynyilvánítási szabadságot az emberi méltósághoz való jog és a jó hírnévhez való jog alkotmányos értékeinek védelmében korlátozzák. A bírálatnak vannak határai, az nem mehet el a gyalázkodó jellegig, amely az emberi méltóság sérelmével jár".

Tárgyalássorozat előzte meg a Legfelsőbb Bíróság ítéletét. A Legfelsőbb Bíróság törvényesnek tekintette az első és másodfokú határozatot. Hozzátette, hogy "a terhelt cikkéből kiemelt mondat, illetve mondatrész kétségtelenül sértő, megalázó jellegű, s a szöveg egészét áttekintve sem fogható fel a magánvádló újságírói ténykedését elemző kritikaként. A bíráló megjegyzések a magánvádló személyét részben közvetlenül, internetes naplójának durva élcelődéssel történt minősítése kapcsán pedig közvetve sértik."

Az MTI megkérdezte Murányi Andrást, mi a véleménye az ítéletről. Az újságíró elmondta, hogy még soha senki nem perelte be őt a cikkeiben leírtak miatt. Hozzátette: az érintett írás egy szilveszteri lapszámban jelent meg, s többek között Csisztu Zsuzsa mindenki számára hozzáférhető blogjáról írta meg véleményét, de ha a Legfelsőbb Bíróság is a felperesnek adott igazat, akkor ezt el kell fogadni. 

Dr. Balázs Szilvia, Csisztu Zsuzsa ügyvédje elmondta: Csisztu Zsuzsa magánindítványa alapján rágalmazás miatt jelenleg még két büntetőeljárás van folyamatban rágalmazás vétsége miatt. Hangsúlyozta: nincs semmi baj a bulvársajtóval, csak az a lényeg, hogy az igazat írja,  "ügyfelemről ugyanis sokszor megjelentek olyan riportok, amelyek valótlan állításokat tartalmaztak".
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.