Tizenöt évet kapott a Szlávy-gyilkosság elsőrendű vádlottja
Tizenöt év fegyházbüntetésre ítélte első fokon a Pest Megyei Bíróság hétfőn a Szlávy-gyilkosság elsőrendű vádlottját, a másodrendű vádlott hat, a harmadrendű tizenkét év fegyházbüntetést kapott.
Wappler László elsőrendű vádlottat előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében mint társtettest és jelentős értékre elkövetett kifosztás bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság.
Az ügyészség azért emelt vádat a három férfi ellen, mert a vádhatóság szerint 1997. július 31-én a "Balaton királyaként" ismert Szlávy Bulcsút Budaörsre csalták, Wappler László megbízásából annak irodájában lelőtték, majd holttestét a főváros XII. kerületében egy garázs szerelőaknájába rejtették és lebetonozták. A holttest 2004. január 23-án került elő, amikor a rendőrök tetten érték Wappler Lászlót, amint éppen megpróbálta kiemelni a holttestet, hogy aztán a vád szerint más helyre rejtse el.
A bíróság Németh Gábor másodrendű vádlottat az előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében mint bűnsegédet, Bíró László harmadrendűt mint társtettes mondta ki bűnösnek.
A bíró az ítélet indokolásakor egyebek között elmondta: 1996-ban meggyengült Szlávynak az alvilágban betöltött pozíciója, a balatoni forgalom megcsappant, a mellette levő emberek kicserélődtek. Amikor megkezdődtek az alvilági leszámolások, Szlávy már nem tartozott a "vezérek" közé, így nem lehetett arra következtetni, hogy merényletet terveztek volna ellene. Tekintélye ugyan formailag megvolt, de ő maga is gondolkodott a visszavonulásán. Kitért arra is, hogy Szlávy Bulcsú többször volt büntetve és halálakor is több büntetőeljárás volt ellene folyamatban. A bíróság megállapította: a másodrendű vádlott volt az, aki Szlávy újraszerveződött csapatában vezető szerepet töltött be.
A bűncselekményt megelőzően, 1997. július 11-re virradóra Szlávy ittasan megjelent a H. Erika által vezetett vendéglátóhelyen és a nővel szexuális kapcsolatot létesített. Másnap H. Erika telefonon felhívta Wappler Lászlót azzal, hogy Szlávy randalírozott a szórakozóhelyen.
Miután Szlávy külföldre utazott a menyasszonyával, így Wappler a testőrét, Németh Gábort kereste meg azzal, hogy a történtekért Szlávynak bűnhődnie kell. A másodrendű vádlottal azt is közölte, hogy ez akár Szlávy életébe is kerülhet. A tervek között Szlávy ellehetetlenítése, több millió forintos elégtétel is szerepelt - ismertette a bíró.
Ezt követően Wappler H. Erikával együtt megjelent a rendőrségen, ahol a nő feljelentést tett. Ezután többször beszélt a Szlávyval, akitől több millió forintot kért. Személyes találkozót beszéltek meg.
Wappler azonban elhatározta, hogy az önbecsülésén esett csorbát Szlávy megölésével küszöböli ki - állapította meg a bíróság. Ezért arra utasította a harmadrendű Bíró Lászlót, hogy szerezzen be egy fegyvert. Bíró egy Scorpiót szerzett, de Wappler egy pisztoly mellett döntött, amelyet a per koronatanújától W. Tamástól szerzett be. Elhatározta azt is, hogy a gyilkosság helyszíne budaörsi irodájának alagsorában lesz.
A bűncselekmény 1997. július 31-én történt. Szlávy Wappler budaörsi irodájába ment, ahol a gyilkosság időpontjában csak Bíró László és Wappler László volt jelen. Bíró kihasználva azt, hogy Wappler lekötötte Szlávy figyelmét, hátulról közvetlen közelről fejbe lőtte. Wappler becsomagolta a holttestet, majd az időközben megérkező H. Erikával gépkocsiba emelték a tetemet és a főváros XII. kerületébe hajtottak. Ott Wappler a barátnőjének garázsában, a szerelőaknába helyezte a holttestet, mellé helyezte a fegyvert és sódert szórt rá.