2006. november. 23. 08:27 Utolsó frissítés: 2006. november. 23. 08:42 Itthon

Toroczkai közpénzek közelében

Több mint egymilliárd forintos állami támogatást kapott 2000 óta az a közalapítvány, amelyet 1999-ben a szerb ellenzék pénzelésére hoztak létre, s amelyben rövid ideig az MTV-ostromnál elhíresült Toroczkai László is kurátori posztot kapott.

Toroczkai László.
Három neve volt
© HVG
"Nem akartuk nagydobra verni az alapítvány valódi célját" - így emlékezett vissza az Esély a Stabilitásra Közalapítvány egyik jelenlegi kurátora, miért a jugoszláviai újjáépítést, a környezetvédelmi károk enyhítését, a független tájékoztatás és oktatás támogatását említették célként 1999-ben az alapító okiratban. A szegedi önkormányzat által hét éve 25 millió forintos tőkével alapított szervezet valódi célja ugyanis a Milosevics-rezsim megdöntésére készülő erők finanszírozása volt. A születése után nyomban - az Orbán-kormány egy 2000. februári határozatával - 350 millió forintos állami támogatásban részesült közalapítvány, melyhez időközben amerikai, norvég, ausztrál és svájci kormányzati, valamint NATO-pénzek is érkeztek, kezdetben jórészt szerb ellenzéki politikusokat, fiatalokat, ellenzéki városvezetőket és a rezsimmel szemben álló médiumokat segített. Előfordult, hogy a támogatásra pályázó szervezeteknek vagy magánszemélyeknek nyomdagépekre adtak pénzt, máskor például iskolai fűtéstámogatás címén juttattak adományokat. Jóllehet az alapítvány pályázati kiírásait szerbiai lapokban is közzétették - így azokról és a támogatottakról bárki tudhatott -, a kifizetéseket néha igen diszkréten intézték. Volt olyan magánszemély, aki készpénzben kapta meg a támogatást, másoknak - például a belgrádi B92 rádió és televízió üzemeltetőinek - magyarországi bankszámlákra utalták az összegeket. Mindezt az alapítvány koordinációs irodájának egyik vezetője, a Vajdaságból származó Nagy Gábor intézte.

A Bartha László (Fidesz) akkori szegedi polgármester vezette induló kuratóriumba 1999 decemberében köztiszteletben álló szegedi polgárokat - ügyvédet, önkormányzati képviselőt - választottak be, hamarosan azonban a külügyi tárca emberei is feltűntek a testületben. Így lett kurátor Orbán Viktor miniszterelnök és Martonyi János külügyminiszter környezetéből Király András László és Kerék-Bárczy Szabolcs, mindketten a Külügyminisztérium munkatársaként, valamint a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) elnöke, Szabó Tibor. Velük egyszerre választották kurátornak az akkor mindössze 22 éves Toroczkai Lászlót, aki némi név-elírással hol Tóth Lászlóként, hol Tóth (Toroczkói) Lászlóként szerepel az alapítványi papírokban.

A hatóságok látókörében (Oldaltörés)

A Magyar Televízió székháza elleni szeptemberi ostrom éjszakáján országos hírnévre szert tett, vezetéknevét 18 évesen Tóthról Toroczkaira változtató fiatalember ügyvéd édesapjának, Tóth Lászlónak köszönhette kurátorságát. Az apa a MIÉP szegedi önkormányzati képviselőjeként maga ajánlotta be fiát Barthánál, mondván: jobban ismeri a Vajdaságot, mint bárki más a kurátorok közül. S noha a testület évente csak négyszer ülésezett, tagjai beleláttak az alapítvány pénzügyeibe, ők írták ki a pályázatokat, készítették el a gazdasági terveket, ítélték oda a pénzeket. Az alapítvány iratai között talán államtitkot tartalmazók is lehettek, legalábbis erre utal, hogy a külügyes kurátorok érkezésekor kikötötték: az állami, szolgálati vagy üzleti titkokat tartalmazó dokumentumok nem hozzáférhetők a nyilvánosság számára.

"Mindig azzal kezdődtek a kuratóriumi ülések, hogy tálcán összeszedték a mobiltelefonokat, és a Nemzetbiztonsági Hivatal poloskátlanított" - mondta a HVG-nek Toroczkai, igaz, az utóbbi óvintézkedésre Bartha például nem emlékszik. A fiatalember beválasztása az alapítványi vezérkarba azért is figyelemre méltó, mert nemcsak a 2001-ben létrehozott Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetőjeként, hanem már MIÉP-tagként, kurátorrá választása előtt is a hatóságok látókörébe kerülhetett: 1999 elején ugyanis a fejébe vette, hogy fegyveres szervezetet hoz létre a vajdasági magyarok védelmére. A szervezkedésbe magyar fiatalokon kívül Horvátországban harcolt veteránokat is bevont, köztük a titkosszolgálatok előtt is ismert figurákat. Tervéről Csurka István pártelnök tudomást szerzett és nemtetszését fejezte ki - részben ennek is köszönhető, hogy Toroczkai 2000 tavaszán csendben otthagyta a MIÉP-et.

Azt akarta, hogy ne csak a szerbek kapjanak a pénzből (Oldaltörés)

Néhány hónapra rá a külügyesek javaslatára az alapítványból tették ki, helyére a Vajdaságból származó Kisimre Ferenc újságírót ültették. "Nem szerették volna, ha az alapítvány Laci ügyei miatt kerül reflektorfénybe" - állítja Bartha. "Kilógtam a kuratóriumból a véleményemmel. Azt akartam, hogy az alapítvány az elején ne csak szerbeket, hanem vajdasági magyarokat vagy éppen muzulmán, albán szervezeteket is pénzeljen" - mondta távozása hátteréről Toroczkai. A kuratórium egyik, külügy által delegált tagja viszont komolyabb okról beszélt a HVG-nek: "felső diplomáciai körökben" később még az is komolyan felmerült, hogy Toroczkait valamelyik ellenérdekelt titkosszolgálat "fogja". Tevékenysége ugyanis a külügyesek szerint csak ártott a magyar diplomáciának. Toroczkai viszont úgy véli: ezek a sokszor éppen a jobboldal irányából érkező feltételezések csak arra jók, hogy őt kompromittálják, s a már amúgy is bizalmatlan "nemzeti érzésű köröket" bomlasszák.

Toroczkai vágya mindenesetre később teljesült. Milosevics bukása után az alapítvány már szinte kizárólag azokat a vajdasági magyar szervezeteket támogatta - köztük a Kasza József vezetése alatt álló Vajdasági Magyarok Szövetségét -, amelyek korábban sérelmezték, hogy az első pályázati pénzekből szinte csak szerbek részesültek. Az Esély a Stabilitásra egyébként egyre kevesebb állami támogatást kap, de - a külügyi tárcától származó információnk szerint pályázati pénzekből - még 2006-ban is jut nekik 70 millió forint, s a minisztérium jövőre is tervezi a támogatásukat (korábban külön nevesítve szerepelt az alapítvány a központi költségvetésben). Eddig - hat év alatt - összesen 1,24 milliárd forintot utaltak át nekik.

A jelenleg Mécs László szegedi MDF-es önkormányzati képviselő vezette 16 fős kuratórium összetétele meglehetősen színes. A csapatban Géczi József szocialista országgyűlési képviselő társaságában például a Németh Zsolt, a parlamenti külügyi bizottságának fideszes elnöke mellett dolgozó Klein András is feltűnik. Az évek során persze cserélődtek is a kurátorok, egy ideig például tag volt Petheö Ádám, aki katonadiplomataként már a brüsszeli magyar NATO-képviseletet erősíti, illetve a Mucuska-botrányba belebukott HTMH-elnök, Bálint-Pataki József is. A Szegedi Biztonságpolitikai Központot is támogató alapítvány a "demokratikus átalakulás" jegyében továbbra is pénzel szerb politikai erőket, de aranykora véget ért. Míg 2000-ben 385 millió, 2001-ben pedig 400 millió forintot költött pályázataira, 115 millió forintos tavalyi költségvetéséből jószerével csak konferenciák szervezésére futotta, nagyobb projektekkel már nem büszkélkedhet.

DEZSŐ ANDRÁS, PÖLÖS ZSÓFIA

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.