Orbán sértődött, Kósa óvatos, Gyurcsány erényeskedő
Mesterkélt szótlanság Magyarországon címmel jelentetett meg elemzést szerdai számában a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap.
A konzervatív újság prágai székhelyű tudósítója Az ellenzék makacsul követeli Gyurcsány lemondását alcímmel megjelentetett írásában egyebek között megállapította, hogy az ellenzéki fiatal demokraták patologikus hazudozónak tekintik a magyar miniszterelnököt, és a lemondását követelik, bár mindeddig sikertelenül. A miniszterelnök pedig párbeszédre törekszik az önkormányzati politikusaival.
A cikkíró Gyurcsány Ferenc őszödi beszédére utalva emlékeztetett arra, hogy a Fidesz frakciója ma is kivonul a parlament ülésterméből, amikor a miniszterelnök szólásra emelkedik. A tudósító hozzáfűzte, hogy figyelmen kívül maradt Sólyom László köztársasági elnöknek – aki a Fideszhez közelebb áll, mint a szocialistákhoz – a bojkott beszüntetésére szólító felhívása.
A svájci tudósító bizonytalannak nevezte, vajon sikere lesz-e Orbánnak azzal, hogy a kormányfő hazugságait teszi meg politikája fő tartalmának. Utalt az OVB-re, amely - hét kérdésből négyet alkotmánysértőként elutasítva - erősen szétszaggatta Orbánnak azt a kezdeményezését, hogy népszavazással fossza meg a hatalomtól a kormányt. Hozzáfűzte, nem talált meghallgatásra Orbánnak az a felhívása, hogy Gyurcsánynak három napon belül le kell mondania, és szép csendben véget értek Budapest központjában azok a napi tüntetések, amelyeket Orbán Gyurcsány lemondásáig akart tovább vinni. A szerző megállapította, hogy már csak jobboldali szélsőségesek, huligánok és bőrfejűek randalíroznak, akikkel kapcsolatban azonban Orbán már régóta tudja: nem engedheti meg magának, hogy ezekkel a csoportokkal összeköttetésben álljon. Az október 23-i kemény rendőri bevetésről még intenzív vita folyik, de aligha lehet erről a frontról is konkrét eredményekről beszámolni a tudósító szerint.
A cikkíró úgy látja, abban az értelemben nem változott semmi, hogy Magyarország egyre kivehetőbben a vitathatatlan vezető személyiségek országává válás felé halad (ami összeegyeztethetetlen a polgári társadalom elveivel). Úgy látja, hogy Gyurcsány a választási ámítását sikeresen az erény bizonyítékává stilizálta, és a szocialista táborban az igazság hirdetőjeként ünnepelteti magát, olyan emberként, akinek a nagyon kevesek egyikeként bátorsága volt ahhoz, hogy kimondja: Magyarország a lehetőségei felett él. A párton belül van ellenállás adóemelési politikájával szemben (amelyet a választási kampányban még tagadott), de úgy tűnik, hogy most Gyurcsány nincs veszélyben.
Az elemző szerint talán még szilárdabb Orbán helyzete a Fideszben. A cikkíró úgy véli, Orbánnal szemben csak Kósa Lajos számít potenciális kihívónak. Értékelése szerint a debreceni polgármester mindazok reményhordozója, akik úgy vélik, hogy hosszabb távon sehova sem vezet a folyamatos és teátrális sértődöttség politikája, amelyet Orbán évek óta celebrál. Azonban Kósa úgy látja, hogy nyilvánvalóan még nem jött el az ő ideje, és ezért okosan tartózkodóan viselkedik.
A tudósító szerint a polarizáció folytatódik tovább. Idézte Navracsics Tibort, a Fidesz frakcióvezetőjét, aki szerint a szocialisták arra törekedtek, hogy Orbánból démoni figurát csináljanak, és kategorikusan kizárta a konzultációt vagy a tárgyalásokat a szocialisták "kalózkormányával". A Fidesz a néppel akar beszélgetést kezdeni, és ebből a célból új konzultatív szerveket létrehozni, amelyeket Orbán fog ellenőrizni. A cikkíró szerint a szocialisták tudatosan engedékenyebbek. Bár ahol tudják, gúnnyal árasztják el az ellenzék vezetőjét, a reflektorfényen kívül Gyurcsány Ferenc rendre arra törekszik, hogy ellenzéki politikusokkal is tárgyalásokat kezdjen – emlékeztetett a cikkíró felidézve a fideszes polgármesterekkel minap lezajlott találkozót.