2006. november. 28. 14:51 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 28. 15:44 Itthon

Petrétei nem mond le

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter nem mond le. De mint mondta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bármikor leválthatja.

Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter kedden a parlamentben, bizottsági meghallgatását követően így reagált újságíróknak arra a sajtóhírre, hogy ő lehet az "őszi események" első áldozata. A miniszter hozzátette, hogy rendőri vezetők elmozdításán sem gondolkodik.
 
Az Országgyűlés Alkotmányügyi Bizottságában ellenzéki pártok kezdeményezésére hallgatták meg Petrétei Józsefet, azzal az október 26-ai levéllel kapcsolatban, amelyben a titkosszolgálati adatszerzés bírói engedélyezése ügyében fordult a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgálati Tanács elnökéhez.
 
A bizottsági ülésen mind a miniszter, mind a kormánypárti képviselők visszautasították azt az ellenzéki felvetést, hogy a levél alkotmánysértő módon csorbította a bírói hatalmi ág függetlenségét.

A miniszter a főbírónak írt levelében többek között úgy fogalmazott: "az állampolgárok nyugalmát a közelmúltban megzavaró és a törvényes rendet veszélyeztető események mielőbbi felderítése a nyomozó hatóság és az igazságszolgáltatás közös érdeke, éppen ezért rendkívül fontos, hogy a kérelmet előterjesztő az eredményes nyomozás folytatáshoz szükséges engedélyt - amennyiben annak feltételei fennállnak - mielőbb megkaphassa". 

Répássy Róbert fideszes országgyűlési képviselő, a bizottság alelnöke többek között azt kifogásolta, hogy a levélből nem derül ki: Petrétei József az OIT tagjaként, vagy a végrehajtó hatalomhoz tartozó "rendőrminiszterként" fordult-e a harmadik hatalmik ág vezetőjéhez. Répássy szerint a miniszter levelében, amely "szokatlan felszólítást" tartalmaz, túllépte hatáskörét. 

Salamon László fideszes honatya szerint Petrétei József sürgette a bíróságokat. Megengedhetetlen, hogy a miniszter az ügy érdemére kihatóan befolyásolja az igazságszolgáltatást - hangsúlyozta az ellenzéki képviselő. 

Bárándy Gergely szocialista képviselő ugyanakkor azt hangsúlyozta: a bírói függetlenség az ítélkezés függetlenségét jelenti. Igazgatási, munkaszervezési kérdésekben, az egyes szervek közti összhang biztosítása, a hatalmi ágak közti zavartalan együttműködés érdekében azonban az OIT minden tagja, így igazságügyi és rendészeti miniszterként Petrétei József is fordulhat az OIT elnökéhez. 

Több kormánypárti honatya hangsúlyozta, hogy a miniszter a konkrét ügyek bírói eldöntésébe nem szólt bele, csak munkaszervezési, igazgatási kérdésekkel kapcsolatos segítséget, együttműködést kért a főbírótól, így tehát nem csorbította a bírói hatalom függetlenségét. 

Petrétei József a bizottsági ülésen elhangzott ellenzéki kritikákra válaszul azt hangsúlyozta: levelében nem kérte a bírói eljárások gyorsítását, nem sürgette és nem befolyásolta a bírákat, nem csorbította a harmadik hatalmi ág függetlenségét, tehát nem sértette az alkotmányt. 

Arra a felvetésre, hogy helyes volt-e az igazságügy és a rendészet egy minisztériumban  történő összevonása, a miniszter annyit mondott: ennek vannak előnyei és hátrányai, a tapasztalatok majd eldöntik, mennyire igazolt a szervezeti átalakítás.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.