2006. november. 28. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 28. 14:08 Itthon

A fővárosiak csaknem 60 százaléka szelektálja szemetét

A fővárosiak csaknem 60 százaléka viszi rendszeresen, hetente legalább egyszer a közelében lévő gyűjtőszigetre a háztartási szemét szelektíven válogatott részét - áll a Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. legfrissebb felmérésében.

A fővárosi polgármesteri hivatal megbízásából már harmadik éve végzik el ezt a felmérést, s azt tapasztalják, hogy egyre magasabb a szelektív gyűjtésben résztvevők aránya. Két éve még csak a megkérdezettek 30 százaléka kereste fel hetente legalább egyszer a lakóhelyénél lévő gyűjtőszigetet, egy éve már 45 százalék, most pedig csaknem 60 százalék.
 
A 300 személyből álló mintát úgy válogatták össze, hogy az kövesse a főváros tényleges lakásmegoszlását. A fővárosiak körülbelül harmada lakik lakótelepeken, harmada a régi városrészekben, harmada pedig a családi házas és egyéb területeken. A mintába kerülőket telefonon kérdezték meg.
 
A válaszokból kiderült, hogy a papír, a műanyag és az üveg szelektív gyűjtését sokan vállalják, kevesebben viszik viszont a gyűjtőszigetekre a fémdobozokat, még kevesebben a gyűjtőudvarokba az elemeket, akkumulátorokat, számítógépeket. Sokan alaposabb tájékoztatást várnának el arról, hogy pontosan milyen műanyagféleségek helyezhetők el a gyűjtőszigetek műanyaggyűjtő konténerében. Arról is információkat várnának, hogy milyen módon dolgozzák fel ezeket az anyagokat, így könnyebb lenne a helyes gyűjtési mód szabályait betartani.
 
A szelektív gyűjtést leginkább az akadályozza a megkérdezettek szerint, hogy a lakásban kevés a hely a válogatásra, az anyagok fajtánként külön tárolására. A megkérdezettek 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van lakóhelye közelében gyűjtősziget.
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.