2006. november. 23. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 23. 13:34 Itthon

Nem támogatják Iránt az araki reaktor építésében

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nem nyújt technikai segítséget Iránnak az araki nehézvizes atomreaktor építéséhez, amelynek létesítéséhez Teherán a szervezet támogatását kérte.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség nem nyújt segítséget Iránnak az araki reaktor építéséhez. A NAÜ kormányzótanácsa csütörtökön Bécsben kezdett ülésén döntött arról, hogy nem teljesíti Irán támogatási kérelmét, amelyet Teherán az atomenergia békés célú felhasználásának fejlesztésére hivatkozva nyújtott be. A 35 ország képviselőiből álló testület zárt ajtók mögött született döntéséről Gregory Schulte, az Egyesült Államok bécsi ENSZ-nagykövete tájékoztatta a sajtót.

A diplomata szerint a testület egyhangúlag hozta meg döntését, amellyel törölte a támogatási listáról Teheránnak ezt a kérését. A NAÜ számtalan országnak nyújt technikai és anyagi segítséget az atomenergia békés célú hasznosításához. Irán is több célprogramhoz kért támogatást, a kormányzótanács csak az araki nehézvizes reaktor esetében utasította el a segítségnyújtást. A nehézvizes reaktorokban plutónium termelődik, amelyet atomfegyver előállításához lehet felhasználni.
   
Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója a kormányzótanács ülésén ismételten felszólította Iránt, hogy fokozza együttműködését az ügynökséggel, és biztosítsa a szükséges átláthatóságot atomprogramjával kapcsolatban. A főigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy Irán nem teljesítette az ENSZ Biztonsági Tanácsának júliusi határozatában foglaltakat, nem függesztette fel az urán dúsításával kapcsolatos minden tevékenységét, nem adott megfelelő tájékoztatást az ENSZ szakosított szervezetének atomprogramja minden részletét illetően.

A NAÜ így továbbra sem tudja megerősíteni, hogy Iránban nincsenek eltitkolt nukleáris anyagok, illetve az országban nem folytatnak a NAÜ előtt eltitkolt tevékenységet, ami komoly nyugtalanságra ad okot. Mohamed el-Baradei arról tájékoztatta a kormányzótanácsot, hogy az utóbbi időben Teherán arról értesítette őt: teljesíti az ügynökség arra vonatkozó kérését, hogy adjon kiegészítő környezeti mintákat bizonyos berendezésekkel kapcsolatban, valamint hozzáférést biztosít kísérleti feljegyzésekhez is. A főigazgató a helyes irányba tett lépésnek minősítette az iráni döntést, és reményét fejezte ki,
hogy párbeszéddel megteremtődnek a feltételei egy átfogó megoldásnak.
   
A NAÜ-nek továbbra sincs bizonyítéka arra, hogy Irán áramtermelési célokkal meghirdetett atomipari programjának a leple alatt atomfegyverhez, illetve atomfegyvergyártói kapacitáshoz akar hozzájutni. A szervezet azonban már az év elején a Biztonsági Tanács elé utalta az iráni atomprogram ügyét, arra hivatkozva, hogy Teherán nem működik együtt teljes mértékben a NAÜ-vel. A Biztonsági Tanács feladata, hogy döntsön a további lépésekről, de egyelőre nem
körvonalazódik olyan megoldás, amellyel rá tudnák venni Iránt urándúsítási programjának a leállítására vagy teljes feladására.

Irán kész folytatni araki atomreaktorának megépítését a NAÜ támogatása nélkül is. "Ha segítenek nekünk, hálásak leszünk. Ha nem, megcsináljuk magunk" - mondta Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter csütörtökön újságíróknak, nem sokkal azelőtt, hogy bécsi diplomaták közölték: a NAÜ határozatlan időre elutasította Irán műszaki támogatását az ügyben.
   
A bécsi közlést a teheráni külügyminisztérium szóvivője nem volt hajlandó kommentálni, arra hivatkozva, hogy megvárják a NAÜ kormányzótanácsának hivatalos bejelentését. A diplomaták elmondása szerint az araki reaktorral kapcsolatos iráni kérést azon aggodalmak miatt utasították el, hogy a reaktorból
- bár Irán ezt tagadja - nukleáris fegyver előállításához megfelelő dúsítottságú plutónium nyerhető.
   
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.