Szigorúbb közterület-használat a fővárosban, a Fidesz tiltakozik
A jövőben nemcsak a kulturális, hanem a politikai rendezvényeknél is a főváros szakbizottságának engedélyére lesz szükség az olyan építmények, mint a színpad, a hangosítás és a kivetítő elhelyezése, valamint járműveknek nem parkolási jellegű, hanem olyan közúti elhelyezéséhez, mint ami a jövő heti gazdatüntetés miatt várható.
A rendeletmódosítást, egy napközben napirendre vett MSZP-SZDSZ frakcióvezetői javaslat alapján, a kormánypárti képviselők szavazataival fogadta el a Fővárosi Közgyűlés első munkaülésén csütörtökön. A rendeletmódosítást megszavazta egy MDF-es képviselő is. Az engedélyeket kiadó bizottság létrehozását és annak összetételét a kormánypártokkal együtt mindhárom MDF-es megszavazta. A bizottságnak a kormánypártiak mellett egy MDF-es tagja is lett.
A Fidesz és a KDNP képviselői szerint a gyülekezési jogot korlátozó, demokráciaellenesnek tartott előterjesztés vitája közben, tiltakozásuk jeleként elhagyták az üléstermet.
A közgyűlés egyébként a hatályos törvényi előírás ellenére, az alakuló üléshez hasonlóan ezúttal sem választott főpolgármester-helyettest, és nem hozta létre a kötelezően előírt pénzügyi bizottságát sem.
A közterület-használat rendjének szigorítását az előterjesztő Molnár Gyula (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) frakcióvezetők döntően azzal indokolták, hogy nagyobb rendre van szükség a közterületeken. Molnár Gyula az október 23-ai történésekre utalva szorgalmazta jórészt a szigorítást. Hangsúlyozta: a kormánypártiakat az egy fős közgyűlési többségük együttműködésre készteti, de a döntés felelőségét is rájuk testálja. Azért van szükség a szigorításra, hogy "demokratikus eszköze legyen" a városvezetésnek arra, hogy a "nem mindig demokratikus technikákkal zajló" közterületi rendezvényeket kordába szorítsák – mondta Ikvai-Szabó Imre.
Az elmúlt 16 év rossz városvezetési gyakorlatának továbbélését látta abban Hock Zoltán (MDF) frakcióvezető, hogy miközben egy széles együttműködésről szóló elvi nyilatkozatot szorgalmaz a főpolgármester, mégis egy ilyen javaslat került a közgyűlés elé. A politikus úgy vélte, hogy finomítások után általuk is támogatható ez a rendeletmódosítás, mivel szükség van a közterületek rendjére.
Tarlós István (Fidesz) és Bagdy Gábor (KDNP) frakcióvezetők egyaránt a demokrácia megcsúfolásának tartották a kormánypártok eljárását, a benyújtott módosítást. Nem vitatták azonban, hogy "a matematikai többség" birtokában megteheti ezt a kormánytöbbség, de akkor ne akarjon a főpolgármester konszenzusról szóló elvi nyilatkozatot aláíratni velük" - jegyezték meg.