Többen nem fogtak kezet Gyurcsánnyal
Már megint a kézfogás. Vasárnap délelőtt Sólyom László köztársasági elnök - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke jelenlétében kitüntetéseket adott át a Parlamentben. Többen azonban csak Sólyomnak nyújtottak kezet.
Az államfő több mint hetven személynek adta át a Magyar Köztársasági Érdemrend elismeréseit, a Magyar Köztársaság arany vagy ezüst érdemkeresztjét, illetve a Nagy Imre Érdemrendet az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója, valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 17. évfordulója alkalmából.
Sólyom László egészen sajátos kitüntetésnek nevezte a Nagy Imre Érdemrendet, ami - mint mondta - nem szerepel a szokásos kitüntetési hierarchiában, nem is olyan díszes, csak egy kis lyukas zászló, de mégis ez illik '56-hoz. Úgy fogalmazott: "Azok az ,56-osok, akik megkapják ezt a kitüntetést, olyan teljesítményt nyújtottak, ami egész életüket meghatározta, amihez fogható nem lehetséges, amit csak egyszer lehetett megtenni, részt venni a forradalomban, a szabadság oldalán", különös megtiszteltetésnek nevezve, hogy átadhatja a kitüntetést az egykori szabadságharcosoknak.
Az átadáskor több esetben jelezték, hogy a meghívott később veszi át az elismerést, ez történt például a Nagy Imre Érdemrenddel kitüntetett Sujánszky Jenő, továbbá később Fejér Dénes, a Pofosz stratégiai elnökhelyettese nevének felolvasásakor is. A kitüntetettek közül - jól látható módon - kilencen nem fogtak kezet mindhárom közjogi méltósággal. Többen csak Sólyom Lászlónak nyújtottak kezet, de olyan is volt, aki csak Gyurcsány Ferencet "hagyta ki".
Csak Sólyomnak szorította meg kezét a Magyar Köztársasági Érdemrend csillaggal ékesített középkeresztjének átvételekor Tertyánszkyné Dr. Vasadi Éva volt alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánhelyettese, a tisztikereszttel kitüntetett Mészáros Gyula, a Pofosz veszprémi elnöke; a lovagkereszttel elismert Borbély István, a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) Csongrád megyei elnöke, Cseh Imre Márton valamint Pintér Károlyné, a Pofosz Gulag-tagozatának elnöke. Sem Gyurcsány, sem Szili Katalin kéznyújtását nem fogadta a TIB tatabányai elnöke, Homola István, továbbá Csete István nyugállományú alezredes, akit a forradalomban való részvétele miatt 1958-ban 15 év börtönre ítéltek.
Fónay Jenő, a Pofosz volt elnöke újságíróknak elmondta, hogy ő is csak a helyszínen döntött arról, mindhárom közjogi méltósággal kezet fog. Ezt azzal indokolta: ha eljön valaki az ünnepségre és átveszi a kitüntetést, tisztelje meg az átadót a kéznyújtással. Hozzátette azonban, hogy megérti azokat, akik másként döntöttek.
Pintér Károlyné arra a kérdésre, mi az oka annak, hogy nem fogott kezet Gyurcsány Ferenccel, azt mondta: "a múltam". "Az, hogy nyolc és fél évet voltam a Szovjetunióban, ártatlanul elítélve, és ő szintén ugye azért ott tanult, meg ott nevelkedett jóformán, ott tanulta ki a szakmát" - közölte a kormányfő személyével összefüggésben. Pintér Károlyné felvetésre, miszerint a kitüntetések zömét, így az övét is a miniszterelnök előterjesztésére adományozta a köztársasági elnök, kijelentette: tudomása szerint az ő esetében
nem Gyurcsány Ferenc tett előterjesztést. "Ha én tudom, akkor el se fogadom" - mondta, majd hozzátette: a miniszterelnök "nemkívánatos személy" (...), miért nem mond le?".
Az átadási ünnepséget követően Gyurcsány Ferenc pohárköszöntőt mondott a kitüntetettek, "a magyar tehetség és a magyar szabadság csillagai és nagyjai" tiszteletére. Az eseményen jelen volt a kormány több tagja, Boross Péter volt
miniszterelnök, a négy parlamenti párt képviselője - Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője, Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke és Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője -, valamint sok közéleti személyiség.