2006. október. 11. 19:03
MTI
Utolsó frissítés: 2006. október. 11. 18:54
Itthon
Három egészségügyi törvényjavaslatot nyújtanak be
Három, az egészségügy átalakítását szolgáló törvényjavaslatot nyújt be a kormány az Országgyűlésnek - jelentette be az egészségügyi miniszter szerdán, Budapesten.
Molnár Lajos © Müller Judit |
A törvényjavaslat értelmében a gyártóknak a jövőben kötelező kereskedelmi rabattot - árkedvezményt - kell adniuk, amely alól akkor mentesülhetnek, ha vállalják, hogy a készítmények termelői árát csökkentik és a gyógyszereket legalább három évig ezen a csökkentett áron forgalmazzák. Ez a rabatt kétszámjegyű lesz, és függ majd a készítmények éves tb-támogatási aránytól - mondta Molnár Lajos. Ezen kívül szabályozni kívánják a gyógyszerreklámot is, és megszigorítják a patikáknak adható kedvezmények rendszerét - mondta a tárcavezető.
A kormány úgynevezett licencdíjat tervez bevezetni. Ez az összeg első alkalommal 5 millió forint lenne, és azoknak a gyártóknak kell megfizetniük, amelyek orvoslátogatókat alkalmaznak. A díj a következő évben egymillió forint lenne.
A gyógyszergazdaságossági törvénytervezet az orvosokra is ró kötelezettségeket, hiszen megváltoztatja a gyógyszerfelírás rendjét is. Amennyiben az orvos indokolatlanul és szakmailag megalapozatlanul eltér attól, hogy a hatóanyagban ugyanolyan, de olcsóbb készítményt írja fel a betegnek, a biztosítónak lehetősége lesz szankcionálni - mondta Molnár Lajos. Hozzátette: abban, hogy biztonságos és szakmailag megfelelő, ugyanakkor gazdaságilag is hatékony legyen a gyógyszerfelírás, egy szoftver lesz az orvosok segítségére.
A tervek szerint a biztosító felelőssége abban lesz, hogy nyilvános eljárásban kell az egyes gyógyszereket a társadalombiztosításba (tb) befogadni, és a támogatás mértékét megállapítani - mondta el Molnár Lajos.
A tervezet szerint minden gyógyszerért térítési díjat kell fizetnie a betegnek, ez alól csak a közgyógyellátásban részesülők kapnak kivételt. A minimális térítési díj a kiemelt (100 százalékos támogatású) készítmények esetében 300 forint lesz.
Molnár Lajos ismertetése szerint a jövőben feloldják a patikaalapítás szabályait, és egyes készítményeket gyógyszertáron kívül is lehet majd forgalmazni, szigorú szabályok szerint. A törvénytervezet szerint a nagyforgalmú patikáknak éves szolidaritási díjat kell a jövőben fizetniük, amely díj a jelenlegi egymilliárd forintos állami támogatást egészítené ki, és ezzel a plusz befizetéssel a kistelepüléseken működő, kisebb forgalmú patikák fenntartását segítenék. Az elképzelések szerint ez a díj forgalomarányos lenne, de átlagosan 1 százalék lenne a szolidaritási díj.
Létrejön egy egészségbiztosítási felügyelet - folytatta Molnár Lajos -, amely hatóság a biztosított jogait képviselné, valamint minősíteni fogja és közzéteszi a különböző korházak és szolgáltatók gyógyító munkájának eredményességét. A kamarai tagságot eltörlik úgy, hogy a kamarák köztestületi jellegét megtartják - tette hozzá Molnár Lajos. Egy kérdés kapcsán az egészségügyi miniszter elmondta: a gyógyszerkassza idei tervezett kiadása eléri a 400 milliárd forintot.
Mikola István, a Fidesz országgyűlési képviselője, az egészségügyi bizottság alelnöke úgy reagált: a kormány a gyógyszerpiaci szereplőkkel nem egyeztetett a törvényjavaslatok benyújtása előtt, ami ellentmond a magyar szabályozásnak. A politikus felháborítónak nevezte, hogy a tárca elképzelései szerint az orvost anyagilag tennék felelőssé a számára megszabott gyógyszerkeret túllépéséért. Véleménye szerint ez veszélyezteti az ellátás biztonságát. Mikola István nehezményezte a térítésmentes gyógyszerek megszüntetését, illetve a minimális térítési díj bevezetését is.
A fideszes politikus kifogásolta azt is, hogy a biztosítási felügyeletben nem kapnának szerepet maguk a járulékfizetők, vagyis a munkáltatók, munkavállalók. "Ez egy csendőrség lesz, amelyik majd fejbevágja az orvost, ha nem úgy mozog, ahogy szeretnék" - jegyezte meg az ellenzéki politikus, aki szerint a kötelező kamarai tagság megszüntetése az orvosok érdekképviseletének szétverését jelenti.
Itthon
hvg.hu
2006. augusztus. 31. 10:16
Molnár a legnépszerűtlenebb, de Gyurcsány is zuhan
Itthon
MTI
2006. szeptember. 27. 14:28
Molnár felmentette az egészségbiztosítási pénztár vezetőjét
Vélemény
2006. június. 06. 19:22
Átoperálja Molnár az egészségügyet?
Itthon
MTI
2006. szeptember. 27. 16:17
Molnár Lajos szerint jogsértő a patikusok csütörtöki sztrájkja
Itthon
MTI
2006. szeptember. 09. 17:19