2006. szeptember. 19. 20:36 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 19. 22:40 Itthon

Megint áttörték a tüntetők a Kossuth téri külső kordont

Tízezres tömeg gyűlt össze a Kossuth téren, ahol a tüntetők ismét áttörték a külső kordont. Nemcsak Gyurcsány Ferencet, hanem a köztársasági elnököt is kritika érte, amiért szégyennek nevezte az '56-os forradalom és a tegnapi események közötti párhuzamvonást.

Folyamatosan érkeznek, s a külső kordonon áttörve már a belső kordonig jutottak a Kossuth téren annak a keddi demonstrációnak a résztvevői, amelyet a tiltakozások egyik fő mozgatója, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 elnevezésű szerveződés "önkormányzati választási rendezvényként" jelentett be az V. kerületi rendőrkapitányságon; így kora estére már ismét összegyűlt a hétfő estihez hasonló nagyságú, azaz mintegy tízezres tömeg. A téren megjelentek az ital- és ételárusok, a hangszórókból irredenta dalok modern feldolgozása és az István a király rockopera dalai szólnak.

Az egybegyűltek a Gyurcsány-kormány lemondását követelő jelszavakat skandálták. A téren felszólalók többször is kiemelték, hogy a nemzetközi hírtelevíziók stábjai nagy számban vannak jelen a téren, hogy nyomon kövessék az eseményeket. A tüntetők a tegnapi tévészékház-ostromról tudósító HírTv nevét skandálták, és hazaárulónak titulálták a kormányfőt, akinek neve említésekor a tömeg mindannyiszor pfújolt és fütyölt.
    
A hírtelevíziók stábjain kívül brit, német, román, lengyel, szlovák, szlovén és  román tévétársaságok közvetítő kocsijai is leparkoltak a demonstráció helyszínén. Több szónok "erkölcsi forradalomról" beszélt, és rendszeresen felhívták a figyelmet arra, hogy senki ne dőljön be "a mélyből jövő provokációknak". A hangosítás bekapcsolása után a téren jelenlévők együtt hallgatták a rádiók híreit, amely során hangos fütyülés és pfujolás fogadta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nevét és idézett kijelentéseit. A hozzászólók részéről számos bírálat érte Sólyom László köztársasági elnököt is, amiért az államfő szégyennek nevezte a hétfő esti Szabadság téri események és az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményei közötti párhuzam megvonását. 
   
A téren a délutáni órákban szót kért a kilencvenes évek végén a Kommunizmus Üldözötteinek Szövetségét vezető, nyilas nézetei miatt elhíresült, s később két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Ekrem Kemál György is, aki arra hívta fel a résztvevőket, hogy az esti órákban, amikorra - mint mondta -  már akár 70 ezresre is nőhet a tömeg, menjenek a Magyar Rádió elé, ahol felolvastathatnak egy petíciót, amely "kormányváltáshoz vezet".
   
A téren nem lehetett jelét látni annak, hogy a felszólítást bárki is megfogadta volna, a távirati iroda a Magyar Rádió környékén tartózkodó tudósítójának tájékoztatása szerint viszont a közrádió székházát a rendőrök kedd estére kordonnal vették körül. A 2-es villamos este fél héttől már nem közlekedik a Jászai Mari tér és a Kossuth tér között. A rendezvényt biztosító rendőri erők a térre bevezető valamennyi utcát lezárták.
 
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.