2006. szeptember. 14. 14:48 Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 14. 15:05 Itthon

Demszky és a kormánypártok vezetnek Budapesten

A Marketing Centrum múlt heti felmérése szerint Demszky Gábornak tekintélyes az előnye Tarlós István előtt. 2002-höz képest a Fidesz várhatóan erősödni fog, az SZDSZ pedig gyengülni, de a kormánypártoknak többségük lesz a fővárosi közgyűlésben. Teljes az átfedés a főpolgármester-jelölt- és a pártlista-választások között.

Az önkormányzati választáson a fővárosban aligha fog revansot venni a Fidesz a kormánypártokon – állítja a Marketing Centrum. A budapestiek 85 százaléka tudott és akart válaszolni arra a kérdésre, hogy: „Tudomása szerint kik lesznek a főpolgármester-jelöltek az október 1-jei önkormányzati választáson?” Szeptember 5. és 9. között az ezer nagykorú válaszadó gyakorlatilag kivétel nélkül megemlítette Demszky Gábort, míg Tarlós Istvánt csak 71 százalékuk. Katona Kálmán indulásáról még ennél is kevesebben tudnak, mindössze a válaszadók 27 százaléka említette az MDF jelöltjének a nevét. Zsinka László MIÉP-es jelölt indulásáról a válaszadók 7 százaléka tudott, Székely Péterről a Munkáspárt jelöltjéről pedig mindössze 2 százalékuk.

Amikor a Marketing Centrum munkatársai arra kérték a budapestieket, hogy egy a szavazólapot imitáló kártyáról válasszanak főpolgármester-jelöltet, akkor 66 százalékuk tudott és akart dönteni. Demszky Gábort 38 százalékuk választotta, Tarlós Istvánt 21 százalékuk, Katona Kálmánt 4 százalékuk, Zsinka Lászlót 2 százalékuk, Székely Pétert pedig 1 százalékuk.

Az önkormányzati választásra pontosan a megkérdezettek fele ígérte biztosra a részvételét, és további 23 százalékuk valószínűsítette ezt. Ha viszont az összes releváns válasz figyelembevételével készíthetünk becslést a részvételi valószínűségekre, akkor 60 százalék körüli részvételi arányra számíthatunk október 1-jén. A fővárosi pártlisták és a főpolgármester-jelöltek támogatói között viszont nincs érdemi különbség a részvételi valószínűségek tekintetében, és ez egyben azt jelenti, hogy az egyszerű párt-, illetve a főpolgármester-jelölt választások alapján lehet a legmegbízhatóbban előre jelezni az október 1-jén várható eredményeket. Itt viszont azt látjuk, hogy a hivatalban lévő főpolgármester előnye tetemes.

A főpolgármester-választás várható eredménye


Ugyanakkor a választáson várhatóan résztvevők több mint a tizede valószínűleg csak az utolsó pillanatokban fog dönteni egyik vagy másik jelölt mellett, az azonban nagyon valószínűtlen, hogy az ő döntéseik nagyon másmilyenek lesznek, mint azok döntései, akiknek már most is van kedvenc főpolgármester-jelöltje. Ez viszont azt jelenti, hogy ha csak nem történik valami nagyon váratlan dolog, akkor ismét Demszkyt fogják főpolgármesterré választani a budapestiek.

A Marketing Centrum munkatársai a 2002-es főpolgármester-választásokra is rákérdeztek, és a válaszok megoszlása nagyon közel van a tényleges eredményhez. Ha pedig egybevetjük a választási emlékeket a szándékokkal, akkor azt látjuk, hogy a fővárosiak 26 százaléka 2002-ben is Demszky Gábort támogatta, és most is ezt tervezi. Demszky jelenlegi 38 százaléknyi támogatója közül 9 százalék viszont 2002-ben Gy. Németh Erzsébet támogatója volt, 2 százalék pedig 2002-ben nem szavazott senkire (legtöbbször azért, mert még nem volt választásra jogosult). Végül a főpolgármester jelenlegi támogatói közül 1 százalék 2002-ben még Schmitt Pált támogatta.

Tarlós jelenlegi 21 százaléknyi támogatója közül 16 százalék 2002-ben Schmitt Pál támogatója volt, 2 százalékuk nem szavazott, másik 2 százalékuk viszont a legutóbbi önkormányzati választáson még Demszkyt támogatta, 1 százalékuk pedig Gy. Némethet. Tarlós tehát valamivel több támogatót tudott maga mellé állítani a két kormányoldali jelölt 2002-es táborából, mint fordítva, ám ez egyáltalán nem tudja kompenzálni azt, hogy Gy. Németh Erzsébet 2002-es támogatóinak döntő többsége felzárkózott Demszky Gábor mögé.

Melyik főpolgármester-jelöltre szavazott 2002 őszén a legutóbbi önkormányzati választáson?

2002-es

„tényszámok”

emlékek

2006. szeptember

Demszky Gábor

47%

47%

Schmitt Pál

36%

33%

Gy. Németh Erzsébet

13%

17%

mások

4%

3%

Pártszimpátiák (Oldaltörés)

A fővárosban változatlanul az MSZP a legnépszerűbb párt, bár a megkérdezettek 40 százaléka azt nyilatkozta, hogy mostanában romlott a véleménye a nagyobbik kormánypártról. Ez a véleményromlás azonban csak a töredéküket vitte át a Fidesz táborába. Arra a kérdésre, hogy melyik párt fővárosi listáját kívánják támogatni, a fővárosiak 68 százaléka válaszolt pártnévvel, és a várható listás eredmények azt jelzik, hogy a fővárosi közgyűlésben biztos többsége lesz az MSZP-SZDSZ koalíciónak.

Hogyan viszonyul Ön a következő pártokhoz?

rokonszenves

közömbös

ellenszenves

MSZP

34

35

31

Fidesz-MPSZ

24

37

39

SZDSZ

16

55

29

MDF

9

64

27

Pártlista-választások a fővárosban


Ugyanakkor 2002-höz képest a Fidesz várhatóan erősödni fog, az SZDSZ pedig gyengülni. Másrészt viszont szinte teljes az átfedés a főpolgármester-jelölt- és a pártlista választások között. A Fidesz támogatók 94 százaléka Tarlósra kíván voksolni, 5 százalékuk Demszkyre, 1 százalékuk pedig valaki másra. Az MSZP támogatók körében 96 százalék Demszky támogatottsága, és mindössze 3 százalék kíván átszavazni Tarlós Istvánra, 1% pedig valaki másra. Végül az SZDSZ lista támogatóinak 99 százaléka Demszkyt tervezi támogatni és csak 1 százalékuk választja inkább Tarlóst.

Demszky Gábor várhatóan sikeres szereplése nem kis részben annak köszönhető, hogy a fővárosiak kétharmada inkább fejlődő városnak érzi Budapestet, és mindössze a negyedük érzi inkább hanyatlónak. Márpedig azoknak a dönteni tudóknak a 74 százaléka Demszkyre kíván voksolni, akik fejlődőnek érzik a várost, és mindössze 19 százalékuk tervezi Tarlós István támogatását. Azok körében viszont, akik inkább hanyatlónak érzik Budapestet 66 százalékos Tarlós István támogatottsága, miközben e körben Demszky csak 20 százalékos.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.