2006. szeptember. 13. 13:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 13. 13:56 Itthon

A traumatológusok ügyeleti idejét vizsgálja az ombudsman

Hivatalból vizsgálatot indított Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a traumatológusok ügyeleti idejével kapcsolatban.

A traumatológia az, amely közvetlen életveszélyt hárít el, így kiemelt helyzetben van más orvosszakmákhoz és betegségtípusokhoz képest - mondta Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, hozzátéve, hogy ezért - az államot terhelő egészségvédelmi kötelezettségen belül - kiemelten kell kezelni mind a személyi, mind a dologi ellátottság tekintetében.

Az országgyűlési biztos szerint körvonalazódni látszik az ellátási kötelezettségen belül egy igazságos és méltányos, ugyanakkor az emberi jogok rangsorában fellelhető differenciálódás. "Vannak bizonyos betegségfajták, állapotok, amelyek kezelésre szorulnak, de nem ilyen sürgősek (mint a traumatológiai ellátás)" - utalt a hierarchiára az ombudsman, aki szerint a finanszírozást, a tárgyi és személyi feltételeket is ehhez kell igazítani, illetve az ügyeleti rendszernek is más lesz a súlya.

Hangsúlyozta, hogy a traumatológiát kiemelten fontos területnek látja, annak kiépítését, működtetését prioritásnak tartja, de - véleménye szerint - ide tartozik a gyermekgyógyászat is. Arra a kérdésre, egyetért-e azzal, hogy a traumatológusok a törvényben jelenleg előírt munkaóránál többet nem vállalnak, Lenkovics Barnabás azt válaszolta: amennyiben a szakorvosok ezt a miniszterrel szembeni érdekérvényesítő eszközként gondolják, akkor elfogadható, de ugyanezt nem mondhatják a betegnek. Hogy a traumatológusok az egészségügyi tárcával folytatott "érdekharcban" milyen eszközöket használnak, az két fél "belügye", de a beteg ebből hátrányt nem szenvedhet - hangsúlyozta.

Az egészségügyi rendszer egészét nézve a közgondolkodás kezd egyfajta közmegegyezés irányába elmozdulni, amit helyesnek tart, ha az a fent említett prioritásokat "kristályosítja ki". A változtatásokat tükröznie kell a kormányprogramnak és a megszülető törvénymódosításoknak is. "Akkor az egész egészségügyi reform helyes irányba mozdulhat előre" - mondta Lenkovics Barnabás. A jelenlegi vizsgálódást új szituációnak tartja, hiszen eddig mindig egy-egy konkrét problémát vizsgáltak, most pedig komplex kérdésről van szó. Úgy vélte, hosszú és nehéz folyamat lesz a vizsgálat, amely új fajta viszonyulást és hozzáállást követel meg a jogállam összes intézményétől.

Elmondta, hogy folyamatosan tájékozódik a változásokról, és összegyűjtötte azokat a kifogásokat, észrevételeket, amelyek az intézményvezetőkkel folytatott megbeszélésein szóba kerültek. Néhány alkotmányjogi érvvel együtt levélben megküldte azokat Molnár Lajos egészségügyi miniszternek.

Augusztus végén a Magyar Traumatológus Társaság határozatot fogadott el, hogy amennyiben az egészségügyi kormányzat nem emeli meg a traumatológusok bérét, októbertől a kötelező és az elrendelhető túlmunkán felül nem vállalnak többlettúlórát az orvosok. Az orvosok a jelenleg 600-800 forintos órabér helyett 2500-3000 forintos órabért szeretnének kapni.
 

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.