2006. augusztus. 24. 08:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 24. 08:51 Itthon

Politikusok a nagykövetjelöltek között

Már Gyurcsány Ferenc hivatalában vannak azoknak a nagykövet-jelölteknek a nevei, akiket a Külügyminisztérium kinevezésre a kormányfő elé terjesztett. A hvg.hu csokorba gyűjtötte információit.

Londonban hamarosan Czakó Borbála, az Ernst and Young magyarországi vezetője veszi át Szombati Bélától a nagykövetséget, akinek útja a Külügyminisztérium stratégiai tervezéssel foglalkozó részlegének élére vezet. Czakó Borbáláról úgy hírlik, diplomáciai megbízatását különböző pénzügyi szervezetekben szerzett gazdag tapasztalatainak köszönheti, de nyilván nem ártott, hogy jóba van Dobrev Klárával is.

A londoni állomáshely korábbi várományosa, Tóth József, aki az elmúlt négy évben a nyugat- és észak-európai országokkal foglalkozó főosztályt vezette, az athéni nagyköveti posztnak örülhet. Itthoni helyét Körösi Csaba jelenlegi athéni nagykövet tölti be, akit 2002 júniusában váltottak le helyettes-államtitkári pozíciójából, amelyet Martonyi János külügyminisztersége idején töltött be.

Washingtonban Simonyi András négy év elteltével további egy évig biztonságban érezheti székét, amit nem csekély mértékben a legfelső amerikai döntéshozókkal fenntartott jó kapcsolatainak köszönhet (lásd Bush elnök ’56-os emlékbeszédét március 15-én vagy az amerikai elnök június eleji, Kijev helyett beiktatott budapesti látogatását). Simonyi gyakori rockzenészi fellépéseivel (legutóbb a Sziget fesztiválon is zenélt) sajátos képet alakított ki magáról az amerikai sajtóban, egy-egy szereplés kapcsán nem mulasztva el megjegyezni, hogy ifjúkorában, amely az egypárti diktatúra idejére esett, a szabad világból érkező rockzene népszerűsítése révén igyekezett minél több szöget beverni a totalitárius rezsim koporsójába.

Párizsban a hírek szerint Nikicser László, korábbi tallinni nagykövet, az utóbbi egy évben a miniszterelnök külpolitikai stábjának tagjaként tevékenykedő diplomata váltja Erdős Andrét.

A Magyarország számára meglehetősen fontos Ukrajna fővárosában, Kijevben a néhány hónapja még londoni, de "legalább" pozsonyi nagyköveti álmokat dédelgető volt politikai államtitkár, Bársony András képviseli majd a hírek szerint hazánkat. Bársony 4 éves államtitkárkodása során a sajtó felkapta egzotikus déltengeri országokba irányuló politikai látogatásait. A szocialista politikusnak az országgyűlési választáson, Szentendrén nem sikerült mandátumhoz jutnia.

Cipruson a külügy jelenlegi személyzeti főnöke, Lovró Csaba veheti át a nagyköveti hivatalt. Ő finn szakosként és többszöri finnországi kiküldetés után kerülhet a napfényes, földközi-tengeri országba.

Koppenhágába készül nagykövetnek Tóth András, aki az 1994-es kormányváltás idején az SZDSZ külügyi hivatalából került a minisztériumba főosztályvezető-helyettesnek, majd Kenyában dolgozott 4 évet nagykövetként, hazajövetele óta pedig biztonságpolitikai területen működött, szintén főosztályvezető-helyettesként.

Ottawában a hírek szerint Vastagh Pál szocialista politikus, a Horn-kormány igazságügyi minisztere váltja majd Tomaj Dénest. Másfél évtizede volt már ott igazságügyi miniszterből lett nagykövete Magyarországnak, Kulcsár Kálmán személyében.

Pozsonyban a hírek szerint Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke költözhet be a nagyköveti rezidenciára: a jelenlegi helyzetben nem jön rosszul, hogy a kisebbségi jogok terén jól felkészült szakember látja el ezt a nehéz feladatot.

Hirdetés