2006. július. 10. 16:36 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 10. 16:44 Itthon

A konvergencia volt a slágertéma

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a ma szavazásra kerülő megszorítások egy olyan gazdasági reform részét képezik, amely hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország európai szintű országgá fejlődhessen. Az ellenzék ezt élénken vitatta.

Keserű pirulák
A kiigazítást áremelések és adóemelések vezetik be. Megemelik a gáz fogyasztói árát, átlagosan 30 százalékkal,az emelés mértéke a havi 1500 köbméter alatti fogyasztóknál kisebb lesz. A villamos energia ára augusztus elejétől szintén 10-24 százalékkal nő a privát fogyasztóknak. Kétkulcsossá teszik az áfát, a középső áfa-kulcsot 15-ről 20 százalékra emelik. Mivel az élelmiszerek többsége ebben az áfa-kulcsban van, valószínűleg emelkedni fognak az élelmiszerárak is. Drágulni fog a közlekedés is. Többet fizetünk majd a vízért, a távhőért és a szemétszállításért. Drágulni fog a cigaretta és az alkohol is, mert szeptembertől növelik ezen élvezeti cikkek jövedéki adóját: a dohányárúk esetében 5,7 százalékkal, az alkoholoknál – a bor kivételével – 7 százalékkal. Szeptember elsejétől a megtakarítások után is adózni kell. Bevezetik a 20 százalékos kamatadót, és lesz 20 százalékos árfolyamnyereség-adó is. Utóbbi alól csak a hosszú távú állampapírban lekötött megtakarítások mentesülnek. Október elsejétől 15-ről 25 százalékra emelik az eva kulcsát.
„Azt szeretnénk, hogy a legjobbak legyünk a régióban, néhány dologban a legjobbak legyünk Európában, és legyen egy-két dolog, amiben a legjobbak leszünk a világon. Más út nincs!”- mondta napirend előtti felszólalásában a kormányfő, aki bejelentette a Konvergencia Tanács létrehozását.

Ez a szervezet fogja képviselni a reformintézkedéseket Magyarországon és külföldön, ők, a tanácsosok készítik elő a konvergencia-program minden lépését, amely elengedhetetlen az unióból érkező fejlesztési pénzek lehívásához.

A miniszterelnöknek egyik kijelentése még a szocialista képviselőket is megmosolyogtatta. A kormányfő azt állította, hogy a gazdasági reformok végig viteléhez szükség van a Magyar Nemzeti Bankkal és az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal való folyamatos egyeztetésekre.

Gyurcsány Ferencnek végre nem csak beszélnie kellene a tárgyalások szükségességéről – nyilatkozott a hvg.hu kérdésére Varga Mihály a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter. ”Nem diktátumokkal kellene kormányozni, és helytelen, ha a kormányfő ellenvéleménnyel találkozik, akkor az egész társaságot elküldeni Szlovákiába! A mostani elbocsátások nem jelentenek megoldást az államigazgatás rendszerbeli problémáira. Nem mondok újdonságot, amikor a legsürgősebbnek az egészségügy, az államigazgatás és az oktatásügy helyzetének rendezését látom. Tavasszal már azt mondták a kormánypártiak, előkészítették a változásokat, a reformok ott vannak az asztalfiókban. Valaki azóta elhagyhatta a fiók kulcsát!” – nyilatkozta Varga.

Lukács Tamás KDNP-s képviselő szerint a miniszterelnök a szocialisták élén megnyerte ugyan a választásokat, de elvesztette az emberek bizalmát. Gyurcsány azonban úgy látja, nem hiszi, hogy az ellenzéket közvetlenül körülvevő szakértőkön kívül van olyan ember a világon, aki egyetért az ellenzék által felkínált úttal, ahol kevesebb adót kell beszedni, és többet költeni az államnak. „Ha valamiben hibáztatom magamat, az az, hogy az előző két évben nem mentem mindig a maguk javaslataival szembe” – kontrázott a kormányfő. Varga Mihály a fidesz részéről mosolyogva fogadta ezt a mondatot: „A miniszterelnök nem gondolta végig, hogyan akarja az államkasszát rendbe tenni. A legkönnyebb megoldást választotta: jól megadóztatja a vállalkozókat és a magánszemélyeket. Ettől a gazdaság még nem jön rendbe. Munkahelyteremtő beruházások maradhatnak el, ha a vállalkozóknak kevesebb forrásuk marad.”

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.