Csökken a kormánypártok népszerűsége
A megszorító gazdasági lépések, de inkább a csomagot megelőző találgatások megváltoztatták a politikai klímát és a pártok közötti erőviszonyokat - ismerteti a Szonda Ipsos felmérését a Népszabadság. A biztos pártválasztók körében a Fidesz 46, az MSZP 42 százalékon áll.
Az SZDSZ pozíciói is romlottak, jelenleg a választókorúak 2, az aktív szavazók 3 százalékára számíthat. 1996 óta először fordul elő, hogy az MDF megelőzi a szabad demokratákat. Közben megnőtt az ország jelenlegi irányát szkeptikusan látók aránya: 39 százalékról 59 százalékra.
A Szonda Ipsos június második felében végzett közvélemény-kutatást, ezt ismerteti a napilap. A közvélemény-kutatók országszerte 1500, tizennyolc évesnél idősebb embert kérdeztek meg.
A koalíciós pártok csökkenő támogatottságából adódó politikai hasznot csak részben tudta a maga javára fordítani az ellenzék: a szocialista párt tábora az utóbbi hónapban a választókorú népesség 34 százalékáról 28 százalékra esett, ezzel szemben a Fideszé ennél mérsékeltebb arányban, 28-ról 30 százalékra emelkedett.
Az elmúlt hetekre főképpen a választópolgárok elbizonytalanodása volt a jellemző. Ennek egyik jele, hogy a pártok közül valamilyen ok miatt választani nem tudó csoport nagysága 28-ról 32 százalékra nőtt.
Az MSZP-től elfordulók alapvetően a munkavállalói körből, ott is a középen lévőkből kerülnek ki. Az átlagost meghaladó, tíz százalékpont körüli veszteséget könyvelhetnek el a szocialisták az ötvenes éveikben járók, valamint a szakmunkásként dolgozók körében.
A kisebb ellenzéki pártok közül az MDF nagyjából tartja táborát (a biztos pártválasztók 4 százaléka támogatja), míg a KDNP továbbra is az észlelhetőség határán található (1 százalék).