Az MDF bocsánatkérésre szólított fel
A Magyar Demokrata Fórum bocsánatkérésre szólítja fel a Medgyessy-kormány 100 napos jóléti programját felelőtlenül megszavazó pártokat, mert a fedezet nélküli osztogatás árát most kamatostul kell megfizetni az embereknek - áll a párt közleményében.
A Magyar Demokrata Fórum volt az egyetlen, amely 2002-ben nem szavazta meg a Medgyessy-kormány 100 napos jóléti programját, mert már akkor is óvta az országot a fedezet nélküli költekezésektől; most az ország dupla árat fizet a szocialisták és a programot szintén megszavazó Fidesz és SZDSZ akkori felelőtlenségéért - írja közleményében az MDF, amely egyúttal felszólítja az MSZP-t, az SZDSZ-t és a Fideszt, hogy kérjenek bocsánatot az emberektől, mert felelőtlenek voltak, s osztogatásukkal eladósították az országot.
Az MDF egy korábbi közleményében a Gyurcsány-kormány közszféra beli leépítéseinek logikáját is bírálta. A párt szerint a jelenlegi kabinet lépten-nyomon a szolidaritás és az igazságosság kormányaként határozza meg önmagát, most mégis több ezer köztisztviselővel és közalkalmazottal szemben kíván igazságtalan módon eljárni. S bár Gyurcsány Ferenc a középosztályt büntető, megszorító-csomagját „Új egyensúly” néven kívánja eladhatóvá tenni a közvélemény számára, a csomag mégis bizonytalanságban, létbizonytalanságban tartja az összes magyar köztisztviselőt, két éven át.
A közlemény szövege szerint a kormány nem csupán elbocsátani tervez több, mint 12 ezer embert, de kétszeresen bünteti őket. A kabinet a 2008-ig tervezett elbocsátási hullám megalapozásaként módosítani kívánja a köztisztviselői törvény végkielégítéseket és munkaviszony-megszűnést érintő szabályozását, mindezt a munkavállalók kárára.
Az MDF szerint a kormány minden előzetes hatásvizsgálatot nélkülözve kívánja keresztülvinni az intézkedéseket. "A kabinet nem tanult a hasonlóan előkészítetlen 2003-as elbocsátási hullámból, amikor az állásából elküldött hétezer köztisztviselőnek alig több, mint 30 százaléka talált megélhetését biztosító új munkahelyet." - állítják. Az elbocsátottak több mint 40 százaléka nem tudott elhelyezkedni (ennyivel nőtt a regisztrált munkanélküliek száma), és közel 30 százaléka nyugellátásba vonult. A kormány ismét úgy állt neki az államapparátus átalakításának, karcsúsításának, hogy semmiféle elemzést, hatásvizsgálatot, feladatkör- és hatáskör átszervezést, szerkezetátalakítást nem készített előzetesen.
Szerkesztőségünk a közleménnyel kapcsolatban megkereste Kiss Péter szociális és munkaügyi minisztert, azonban a sajtóosztályról mostanáig nem érkezett bővebb tájékoztatás.