2006. május. 30. 19:23 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 30. 19:20 Itthon

Auth: adósságcsapdában van Magyarország

Adósságcsapdában van Magyarország, ezért most a GDP 7-10 százalékát érintő kiigazításra van szükség ahhoz, hogy az ország visszatérjen a fenntartható növekedési pályára - mondta Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

Ha az említett 7-10 százalékos GDP arányos kiigazítás elmarad, akkor a forint gyorsan leértékelődik, a kamatok emelkednek, az infláció felpörög és a gazdasági növekedés lassul, majd a fogyasztás és a beruházások visszaesnek - vezette le a folyamatot Auth Henrik, az MNB alelnöke.

"Preventív kiigazítás esetén a növekedési áldozat jóval kisebb" - jelezte az MNB alelnöke, aki szerint jelenleg a maastrichti kritériumok közül csak az inflációs szabályt teljesíti Magyareország a 2,4 százalékos mutatóval, miközben például az államháztartás GDP arányos hiánya - a kritérium 60 százalék - a 2001. évi 54 százalékról 2005-re 62 százalékra emelkedett.

Meg kell szüntetni "a költségvetési alkoholizmust", az államháztartási hiány folyamatos növekedését - figyelmeztetett az jegybank alelnöke.

Aggasztó a költségvetési hiány szerkezete, mert az két meghatározó tételre az évi rendszeres bérkifizetésekre illetve az intézmények fenntartására fordított összegekre megy el - mondta Csaba László, a CEU professzora, aki szerint Magyarország, mint öregedő társadalom a GDP 35-40 százalékánál nagyobb államháztartási hiányt nem engedhet meg magának.

Svédországban, Dániában, vagy Spanyolországban ilyen nagyságrendű a GDP arányos hiány, miközben ezekben az országokban az évi költségvetés egyensúlyban van, sőt enyhe többlettel zár - mutatott rá Csaba László. Véleménye szerint Magyarországon törvényben, esetleg az Alkotmányban kellene rögzíteni, hogy ha nincs gazdasági depresszió, akkor a költségvetésnek többletet kell elérnie.




Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.