Határozat született a turulszobor elbontásáról
Az I. kerületi budavári önkormányzat jegyzője határozatban kötelezte a XII. kerületi önkormányzatot, hogy a turulszobrot a határozat jogerőre emelkedésétől számított 180 napon belül bontsa el.
Abban az építési engedélyben, amelyet a XII. kerület a budavári önkormányzattól, mint építési hatóságtól kapott 2005 júliusában, a felhatalmazás kifejezetten parkfelújításra és térrendezésre szólt, "ez az engedély azonban nem vonatkozott a turulszobor elhelyezésére". Ugyanis a Fővárosi Közgyűlés 2005. április 28-án nem fogadta el a szobor felállítására vonatkozó javaslatot - közölte Forgács Imre, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal (FKH) vezetője.
A határozattal az I. kerületi önkormányzat jegyzője nem adta meg az engedélyt a szobor fennmaradására, amit a XII. kerület még 2005. november 24-én benyújtott kérelmében indítványozott a budavári kerületnél. A budavári önkormányzat jegyzője, Horváth Tivadar nem is hozhatott más döntést, mint hogy a szoborra nem adott építési engedélyt. Mindezek után a XII. kerület 2005. október 21-én, a Fővárosi Közgyűlés elutasítása, és az első fokú hatóság engedélyében foglaltak ellenére állította fel a szobrot - tette hozzá Forgács Imre.
Forgács Imre hangsúlyozta, hogy azért az I. kerület a kijelölt hatóság, mert a XII. kerület az építtető, és a saját ügyében senki nem járhat el építésügyi hatóságként. Az eljárási szabályok szerint a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül lehet a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fellebbezni. Ha a XII. kerület fellebbezést nyújt be, akkor a határozat a Fővárosi Közigazgatási Hivatal döntését követően emelkedhet jogerőre. A XII. kerületi önkormányzati hivatalnál a határozatot még nem kapták kézhez.
A 4,4 méter széles, körülbelül hat méter magas talapzatra emelt, karmai között kardot tartó turulszobrot október 22-én avatták fel az Istenhegyi út és a Böszörményi út sarkán, Mitnyan György kerületi polgármester jelenlétében, a második világháború katonai és polgári áldozatainak emlékére.