Árvíz: 6,4 milliárd, 5,7 millió és 9 ezer
A Közép-Tisza mentén az elmúlt hetekben az árvízi védekezésben résztvevő több mint kilencezer ember beépített 5,7 millió homokzsákot, nyúlgátakat építettek, illetve magasították a töltéseket; a költségek jelenleg 6,4 milliárd forintnál tartanak - összegezte a legfrissebb adatokat Varga László védelemvezető, a térségi vízügyi igazgatóság csütörtöki szolnoki záró sajtótájékoztatóján.
A szám szerint 9078 védekező között 1550 katona is részt vállalt a fizikai erőt alaposan igénybe vevő munkában, dolgukat 474 közúti jármű és 142 munkagép – mondta el a legfrissebb adatokat Varga László védelemvezető, a térségi vízügyi igazgatóság csütörtöki szolnoki záró sajtótájékoztatóján. Ennél többen csak 1970-ben és a 2000-ben védekeztek a gátakon.
A Tisza április 21-én Szolnoknál az előzetesen jelzettnél magasabban, 1013 centiméteres vízállással tetőzött, ennél magasabb vízszintet csak a 2000-ben mértek, 1041 centiméteres értéken. A Hármas-Körösön viszont több ponton 30-50 centiméterrel haladta meg a vízszint a korábban mért maximumot.
A vízügyesek által elkészített forgatókönyvek közül a rosszabbik változat jött be, és ennek egyik nem kívánatos következménye volt, hogy április 14-én a kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki és rendkívüli védelmi készültséget rendelt el a Tisza és a Hármas-Körös mentén – mondta Varga László. A Köti-kövizig 21 napon át védekezett rendkívüli készültségben. A Hármas-Körös árhulláma három folyó menti települést sodort komoly veszélybe és emiatt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottságnak Szelevény teljes, míg Csépa és Tiszasas részleges kitelepítését kellett elrendelnie.
A Köti-kövizig igazgatója az aktuális árvízi helyzetről szólva bejelentette: a Tisza vízállása várhatóan Szolnoknál csütörtökön késő este eléri a harmadfokú árvízvédelmi szintnek megfelelő 800 centimétert, s így több mint két méterrel lesz alacsonyabb a vízszint az április 21-ei maximumnál.