2006. április. 26. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 26. 15:19 Itthon

Péterfalvi: ki kell adni a csernobili vizsgálati eredményeket

Ki kell adni azokat az anyagokat, amelyek akkor keletkeztek, amikor 1986 májusában Budapesten a csernobili katasztrófa után emberek százait vizsgálták meg, milyen mértékű sugárzást kaptak - mondta Péterfalvi Attila egy televíziós műsorban.

Az adatvédelmi biztos a Duna II - Autonómia új műsorának, a Civilfórumnak nyilatkozott kedden este. A műsor szerkesztője maga is azok között volt, akik annak idején Lengyelországban az átlagosnál nagyobb sugárterhelést kaptak, és néhány éve hiába próbálták megtudni a mért adatokat a Központi Fizikai Kutatóintézetben (KFKI), ott ugyanis az akkor megvizsgáltak személyiségi jogainak védelmére hivatkozva nem kaptak tájékoztatást. 

Péterfalvi Attila a televíziós műsorban elmondta, hogy név nélkül ki lehet adni, hány személyt vizsgáltak, milyen állampolgárok voltak és ezek a személyek mekkora sugárterhelést kaptak. A műsorban a KFKI egyik munkatársa is jelen volt, de ő fizikusként nem nyilatkozott az adatok további sorsáról.

A vizsgálatokat akkoriban a KFKI-ben és a Sugárbiológiai Intézetben végezték el magyar állampolgárokon, akik a katasztrófa idején kiküldetésben, szolgálati úton vagy ösztöndíjjal voltak a Szovjetunióban és Lengyelországban. A két intézetben nemzetközi egyezmény alapján sok ukrán, belorusz és orosz személyt is megvizsgáltak, hogy milyen sugárterhelés érte őket.

A csernobili tragédia áldozatainak számáról a mai napig csak becslések vannak, amelyek igen nagy eltéréssel határozzák meg - 4 ezer és 400 ezer - a közvetlen és közvetett hatások miatt elhalálozott emberek létszámát. Nem tudni pontosan, hány magyar áldozatott szedett a robbanás azok közül, akik akkor Kijevben vagy a Csernobil környékén tartózkodtak, és hányan haltak meg a kamionsofőrök, vagy a sugárszennyezett vasúti vagonokat tisztító munkások közül.
Hirdetés
hvg360 Nyusztay Máté 2025. május. 11. 19:30

Most ért be Elon Musk törleszkedése: Trump beszántaná a NASA-t és tálcán kínálná fel a Holdat Kínának

Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.