2006. április. 23. 19:05 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 23. 12:52 Itthon

A gazdasági növekedésért az egészségünkkel fizettünk

A folyamatos növekedésért és a gazdasági reformért a magyarok egészségükkel fizettek, melynek javítása lesz a választáson feltehetően győztes Gyurcsány-kormány első feladata – véli a Le Figaro című francia napilap hétvégi számában.

A magyar választási kampány egyik fő témája volt az egészségügy, ami a lapnak nyilatkozó Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint az új kormány legfőbb prioritása lesz.

A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint a magyarok születéskor várható élettartama 68 év, amely tíz évvel kevesebb az OECD tagországainak átlagánál. A rák miatti halálozási arány harminc százalékkal növekedett harminc év alatt, amelyben a szív- és érrendszeri betegségekkel egyetemben vezet Magyarország – hangsúlyozza a párizsi újság.

Mindennek oka a lap szerint a magyarok rossz táplálkozása és a legtöbb halálos áldozattal járó gyakori tüdőrák ellenére a dohányzás, melynek betiltását megakadályozta a parlament.

Rácz Jenő szerint a legfőbb probléma a gazdasági környezet, ezért a kormány tíz év alatt úgy akarja a születéskor várható élettartamot három évvel növelni, hogy megérteti a lakossággal: foglalkoznia kell saját egészségével.

A megelőzési programok mellett ötven százalékkal emelte a leköszönő kormány az egészségügyi dolgozók fizetését, akik még így is csak az uniós országok átlagának kétharmadát keresik. Amennyiben a szocialista-liberális koalíció marad hatalmon, privatizálni fogja az egészségügy egy részét és átszervezi a társadalombiztosítást, ahol jelenleg anarchikus állapotok uralkodnak, hiszen az elvileg ingyenes orvosi ellátást a hálapénz rendszere tartja fenn – emlékeztet a lap.

A Magyar Kórházszövetség adataira hivatkozva a Le Figaro hangsúlyozza: egyre több magyar orvos megy el Nyugat-Európába dolgozni, miközben az országban 2500 orvossal és 4400 ápolóval többre lenne szükség. Rácz Jenő szerint ezer magyar orvos dolgozik Nagy-Britanniában és Németországban, közülük sokan csak egy-egy hétvégére utaznak ki fapados járattal ügyelni vagy futószalagszerűen operálni. Ezalatt a két nap alatt megtriplázzák az otthoni fizetésüket. A magyar orvosok annyira leterheltek, hogy többi honfitársuknál is rövidebb ideig élnek - írta a Le Figaro.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?