2006. március. 15. 16:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 15. 18:31 Itthon

Díjátadás: Sólyom és Fekete nem fogtak kezet

A köztársasági elnök által adományozott állami kitüntetések mögött az egész nemzet elismerése áll, hiszen az elnök személye a nemzet egységét testesíti meg - mondta Sólyom László államfő a nemzet ünnepén, március 15-én, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 158. évfordulója alkalmából tartott díjátadó ünnepségen a Parlamentben.

A köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdete, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából Kossuth- és Széchenyi-díjakat, továbbá a Magyar Köztársasági Érdemrend

Nagykeresztje, Középkeresztje, Tisztikeresztje és Lovagkeresztje kitüntetéseket nyújtott át. Miniszteri előterjesztésre ezenkívül a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, valamint Arany, Ezüst és Bronz Érdemkeresztje kitüntetéseket adott át.

Sólyom László köszöntőjében úgy fogalmazott: felfogása szerint a miniszterelnök által felterjesztett kitüntetések adományozásával az elnök azt a személyes erkölcsi súlyt is hozzáadja a kitüntetéshez, amelyet az alkotmány szerint az elnöki intézmény képvisel.

Kifejtette, ez az adományozás nem csupán abból áll, hogy automatikusan aláírja az előterjesztési listát; igyekezett utánanézni, például az interneten, kiket tüntet ki.

Az elismerésekhez csatolt rövid indoklások nem fejezik ki a küzdelmes életutat, a sok fáradságot és lemondást, amely a kitüntetés mögött áll. Az életrajzokból az látszik, milyen sokfajta életút, szerteágazó teljesítmény lehet érdemes ilyen elismerésre, a sporttól kezdve, a művészeten és tudományon keresztül, a gazdasági teljesítményekig - tette hozzá.

Sólyom László szerint az elismerések mögött rengeteg szorgalom, munka van, de jelen van a szerencse, a körülmények összejátszása is és a felelősség. Minden ember felelős saját magáért, a rábízott talentumokért - hangsúlyozta az államfő.

Idén 22-22 személyt tüntettek ki Kossuth-, illetve Széchenyi-díjjal. Kossuth-díjat kapott többek között Bozsik Yvette koreográfus-táncművész, Fischer Iván karmester, Csákányi Eszter és Kulka János színművész, Görgey Gábor és Spiró György író; Széchenyi-díjas lett mások mellett Falus András immunológus, Hankiss Elemér szociológus, Harnos Zsolt matematikus, Litván György és Szabad György történész, valamint Szelényi Iván szociológus.

A Parlament kupolacsarnokában rendezett ünnepségen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is; az államfő mellett ők is gratuláltak a kitüntetetteknek.

Sólyom László köztársasági elnök - az MTI-nek a kitüntetési eljáráshoz közeli, névtelenséget kérő forrástól szerzett és a Köztársasági Elnöki Hivatal által nem cáfolt értesülése szerint - három személy, Fekete János közgazdász, Marjai József nyugalmazott miniszterelnök-helyettes és Mosonyi Emil vízépítőmérnök kitüntetését nem támogatta volna. A hivatal korábban annyit közölt: az államfő szerint az alkotmány értékrendje alapján nem támogatható bizonyos személyek kitüntetése.

Fekete János és Marjai József átvette a magas állami elismerést, mindkettőnek a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést adományozták. Sólyom László és Fekete János a kitüntetés átadásakor nem fogtak kezet.

Fekete János Állami-díjas közgazdászt, a Magyar Nemzeti Bank nyugalmazott alelnökét - az ismertetett indoklás szerint - "Magyarország nemzetközi pénzügyi kapcsolatrendszerének kiépítése, a hazai pénzügyi kultúra fejlesztése érdekében végzett munkássága elismeréseként" tüntették ki.

Marjai József nyugalmazott miniszterelnök-helyettes, kereskedelmi miniszter "a magyar gazdaságdiplomácia szervezetének újjászervezése és irányítása, nemzetközi gazdasági kapcsolataink fejlesztése érdekében végzett munkássága, életútja elismeréseként" kapta meg a kitüntetést.

Mosonyi Emil Kossuth-díjas vízépítőmérnöknek, akadémikusnak, professor emeritusnak "világszerte elismert, szerteágazó és sokoldalú mérnöki munkásságáért, egyedülálló és páratlan tudományos és oktatói tevékenységéért" Széchenyi-díjat adományoztak.

A Németországban élő vízépítő mérnökprofesszor nem jelent meg az ünnepségen; sógornőjén, Antall Józsefnén keresztül előző nap azt közölte, hogy betegsége miatt nem tudja átvenni az elismerést, úgy tervezi, májusban utazik Budapestre, és akkor veszi át a Széchenyi-díjat.

Hirdetés