2006. március. 02. 16:52 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 02. 16:59 Itthon

Gond van a szavazással Afganisztánban és Koszovóban

A magyar honvédség külföldi misszióiban szolgálók többsége élhet szavazati jogával, de Afganisztánban és Koszovóban, ahol nincs magyar nagykövetség, illetve konzulátus, nem tudnak voksolni a katonák. Ez közel 600 egyenruhást érinthet.

A választási törvény szerint külföldön a magyar állampolgárok csak ott adhatják le voksukat, ahol van erre kijelölt nagykövetség, illetve konzulátus. Mivel sem Afganisztánban, sem Koszovóban nincs képviselet, az ott szolgáló magyar katonák csak úgy tudnának szavazni, ha erre az időszakra kérnék magyarországi szabadságukat.

A parancsnokok arra törekednek, hogy akik szeretnének élni választójogukkal, azoknak erre az időszakra adják ki szabadságukat, de minden katona nem mehet szabadságra egyszerre – közölte a Honvédelmi Minisztérium szóvivője.

Minden más helyen, például Cipruson, a Sínai-félszigeten, vagy Boszniában megoldható a katonák szavazása. Ők a külképviseleteken adhatják levoksaikat, de március 17-ig kérniük kell a külképviseleti névjegyzékbe történő felvételt.

A NATO-szolgálatba vezényelt magyar katonák szabadságáról nem a Magyar Honvédségnél döntenek, hanem az állomány illetékes NATO-parancsnoka. Ezeknek a katonáknak saját maguknak kell kezdeményezni, hogy a választások napján ne dolgozzanak, és el tudjanak utazni az adott ország magyar konzulátusára. Ilyen például a brüsszeli, vagy a nápolyi NATO-parancsnokság is. A jelenleg Irakban szolgáló 18 magyar törzstiszt is NATO-beosztásban, ők ugyancsak a nápolyi szövetségi parancsnokság alá tartoznak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.