2006. január. 30. 17:26 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 30. 17:28 Itthon

A gimnazisták elutasítóak a romákkal

Hiányosak a középiskolai tanulók ismeretei a politikai rendszerről, attitűdjeik pedig igen elutasítóak különböző kisebbségekkel szemben - számoltak be a témában végzett kutatás résztvevői.

„A tanulók legtöbbje, több mint 66 százaléka valamiféle személyi biztonságot keres, mikor a demokráciáról beszél, hiszen (...) a magánélet tiszteletben tartása úgy szerepel listájukon mint a demokráciában fontos elem” – mondta Csákó Mihály kutatásvezető, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Karának egyetemi docense a fővárosban és négy megyében végzett felmérés elsődleges eredményeiről.

A demokráciához lényegesen kevesebben tartják elengedhetetlenül szükségesnek a többpártrendszert, az egyesülési szabadságot vagy a kisebbségi jogok érvényesülését – tette hozzá Csakó Mihály. 

A tanulók nem igazodnak el olyan kategóriák között, mint: „kormánypárt”, „ellenzéki párt”, illetve „parlamenten kívüli párt”. A fiatalok 70 százaléka tudta, hogy a Magyar Szocialista Párt kormánypárt, 66 százaléka pedig azt, hogy a Fidesz ellenzékben van – mondta Szabó Ildikó közreműködő kutató, a Tábla és Penna Társadalomkutató Műhely képviseletében

A diákok által leginkább elutasított kisebbség a cigányság. A szakiskolások kisebb arányban elutasítóak a romákkal szemben, mint a gimnazisták, vagy a szakközépiskolások – mondta el Murányi István, a kutatásban részt vevő szociológus. E mögött vélhetően a közvetlen cigány barát, osztálytárs rejtőzik - jegyezte meg. A szociológus hozzátette, hogy a román-kína-cigány kör a leginkább elutasított.

Az Iskola és társadalom című középiskolai kutatás során, tavaly október és december között Budapest, Baranya, Fejér, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében összesen hétezer diákot kérdeztek meg.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.