2006. január. 20. 14:03 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 20. 14:15 Itthon

Magyarország támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását

Magyarország képviseli Ukrajna euroatlanti integrációját és a két ország szorosabbra fűzi katonai együttműködését – közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.

Juhász Ferenc az ukrán kollégájával való budapesti találkozó után hangsúlyozta, hogy Magyarország a következő néhány hónapban átadja a NATO-csatlakozás, valamint az önkéntes-hivatásos haderő kialakítása során szerzett tapasztalatait.

Anatolij Gricenko ukrán védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy az új ukrán katonai doktrína kulcskérdése a teljes jogú NATO-tagság. Juhász Ferenc és Anatolij Gricenko megállapodtak abban, hogy a csütörtök esti légi szerencsétlenség kapcsán áttekintik a közös katasztrófa-elhárítási feladatokat.
 

A politikusok hároméves előkészítés után aláírták azt a műszaki együttműködési megállapodást, amely egyebek között megteremti a jogi alapot az információcserére, a beszerzésekben és a haditechnikai eszközök gyártásában való együttműködésre, illetve a fegyverzet-üzemeltetési tapasztalatok megosztására.

Aláírták a magyar-ukrán védelmi együttműködést is, amely lehetővé teszi például a nemzetközi missziókban és gyakorlatokban való részvétel támogatását, és a katonai oktatás területén való együttműködést.

Juhász Ferenc ismertetése szerint a két kormány az elkövetkező időszakban aláírja a titokvédelmi információcseréről szóló megállapodást is.

Anatolij Gricenko hangsúlyozta: mivel Ukrajna 2010-re tűzte ki az önkéntes-hivatásos haderőre történő áttérést, ezért a magyarországi gyors áttérés tapasztalatainak átadását különösen fontosnak tartják. Beszámolt arról, hogy ősszel már három, csak szerződéses katonákból álló dandár fog működni.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.