A magyar gázberendezések 30-40 százaléka elavult
A Magyar Épületgépészek Szövetsége (MÉGSZ) becslése szerint a Magyarországon működő több mint tízmillió tűzhely, vízmelegítő, konvektor, falikazán, és kombikazán legalább 10-15 százaléka biztonságtechnikai szempontból, 30-40 százaléka pedig energetikai szempontból elavult.
Az elhanyagolt vagy hibás készülékek életveszélyt vagy egészségkárosodást okozhatnak. A helyzetet súlyosbítja, hogy a fogyasztóknak csak kisebb része vizsgáltatja meg a berendezéseket szerelővel, de ők is általában csak akkor, ha működési rendellenességet tapasztalnak. A gazdaságos és biztonságos működéshez azonban évente karbantartásra van szükség.
A tökéletlen égésnek oka lehet a készülék elégtelen légellátása is. Egy köbméter földgáz elégéséhez 10 köbméter levegőre van szükség, amit a kéményes készülék a helyiségből szív el". Egy átfolyós vízmelegítő, vagy átlagos falikazán gázfogyasztása 2-3 köbméter óránként. Ez annyit jelent, hogy egy ilyen készülék megfelelő üzeméhez legalább 20-30 köbméter friss levegőnek kell bejutni a helyiségbe a szabad légtérből.
Új probléma, hogy a napjainkban elterjedt fokozott légzárású nyílászárók a gázkészülék működése szempontjából kedvezőtlenek, mert az égéshez szükséges levegőt nem vagy csak alig engedik be. Ezért ilyen nyílászárót a gázkészüléket tartalmazó helyiségen nem szabad alkalmazni.
A MÉGSZ rámutat: Németországban, ahol a gázkészülék-állomány nem annyira elöregedett, mint Magyarországon, törvény írja elő a készülékek évenkénti kötelező felülvizsgálatát. A szövetség szerint idehaza is be kellene tartatni, hogy a tulajdonosok készülékeiket évente, de legalább kétévente szerelővel vizsgáltassák át.
A statisztikai adatok szerint Magyarországon tavaly tizenhárman haltak meg szén-monoxid-mérgezésben, míg 2000 óta a múlt év végéig összesen negyvennégy ember vesztette életét emiatt.
Csallóközi Zoltán, a Fővárosi Gázművek Rt. igazgatója korábban elmondta: a szén-monoxid-mérgezések számának növekedése a gázkészülékek karbantartásának elmaradásával függ össze.