Gyurcsány Ferenc az ENSZ főtitkárával találkozott
Az ENSZ reformjáról, a világszervezetnek és az Európai Uniónak a koszovói és a balkáni térség rendezésével kapcsolatos elképzeléseiről folytatott eszmecserét többek között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök New Yorkban, az ENSZ székházában Kofi Annan ENSZ-főtitkárral.
A magyar kormányfő négynapos látogatást kezdett az Egyesült Államokban, amelynek az első állomása New York. Az ENSZ székházában megtartott találkozón, amelyről Somogyi Ferenc külügyminiszter tájékoztatta a magyar sajtót, a kormányfő elmondta, hogy Magyarország a hatékony multilateralizmus érdekében fontosnak tartja az ENSZ reformját. Budapest a realitásokat nézve jónak tartja az ENSZ csúcsértekezletén elfogadott záródokumentumot, mivel az megteremtette a további konkrét döntések lehetőségét. Az értekezlet szerencsére nem vált a Biztonsági Tanács bővítésének túszává. Sajnálatos módon azonban a kibontakozás három előfeltétele - a biztonság, az emberi jogok és a demokrácia - közül az első, a biztonság gyenge lábakon áll, mivel a csúcsértekezleten nem sikerült elfogadni a tömegpusztító fegyverek terjedéséről szóló dokumentumot.
A megbeszélésen szó esett a koszovói és a Balkán-térségről, ahol - mint a magyar kormányfő rámutatott - különösen érzékenyen vetődik fel az emberi és ezen belül a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának a szükségessége. Somogyi Ferenc ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy amikor Magyarország az emberi és ezen belül a kisebbségi jogokért szót emel, ezt nemcsak a határon túl élő magyarok érdekében teszi, hiszen az egész térség tele van ilyen kihívásokkal, és például a koszovói szerbek jogainak rendezése a vajdasági magyarok ügyét is segíti.
A megbeszélésen utaltak a Budapesten nemrég megalakult Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központjára, illetve az ENSZ által létrehozott demokráciaalapra, valamint az együttműködés lehetőségére.