2005. október. 04. 09:17 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 04. 09:26 Itthon

Újabb két papagájkór-gyanús eset Csongrád megyében

Újabb két beteg esetében merült fel a papagájkór gyanúja; mindketten abban a baromfifeldolgozóban dolgoznak és ugyanabban a községben laknak, ahol a szeptember végén elhunyt férfi is - közölte a Csongrád Megyei ÁNTSZ megyei tiszti főorvosa.

Kovács Ferenc elmondta, hogy az első eset után megkezdett ellenőrzés során, a táppénzes munkatársak vizsgálatakor két középkorú férfit találtak, akik tüdőgyulladás miatt kerültek betegállományba. A tiszti főorvos ismételten hangsúlyozta: esetükben is csak a kór gyanúja merült fel, biztosat csak további vizsgálatok után lehet tudni.

A vizsgálat és a további betegek felkutatása folytatódik; a munkát nehezíti, hogy a háziorvosok, akik kiírják a betegeket, nem jelentik be a hatóságnak ezeket az eseteket, bár erre jogszabály kötelezi őket - tette hozzá. Tájékoztatása szerint azt is vizsgálják, hogy a deszki szanatóriumban kezelnek-e más pácienseket is papagájkór gyanújával.

A papagájkór vagy más néven ornithózis a madárvilág általános megbetegedése. Az ember elsősorban a háziszárnyasoktól fertőződik meg. Magyarországon általában a vízi szárnyasok tenyésztői és feldolgozói körében fordul elő járványos formában. A betegség megjelenését 1950 óta kötelező bejelenteni az Tisztiorvosi Szolgálatnál. Legelőször a 60-as években pecsenyekacsa feldolgozóban észleltek kiterjedt járványokat. 1967-ben 102, sőt 1976-ban is még 118 megbetegedést regisztráltak. A munkaegészségügyi intézkedések bevezetésével a 80-as években megszűntek a járványok, a későbbiekben szórványosan fordultak elő.

2005-ben azonban újra felütötte fejét a kór, az elmúlt hónapokban Békés megyében 40 betegséget regisztráltak. Szeptember 30-án egy szentesi férfi halt meg feltehetően papagájkórban, de ez még nem bizonyított. Egy hónappal ezelőtt ugyancsak Szentesen betegedett meg egy ember papagájkórban, ő meggyógyult.

A papagájkórral fertőzött személy hidegrázást észlel, felszökik a láza, végtagfájdalmai vannak és gyakran tüdőgyulladása lesz. A kórokozót a madarak székletükkel ürítik ki. Az emberi fertőzések levegőn keresztül történnek fertőzött por vagy pihe belélegzésével. Csak röntgennel vehető észre az okozott tüdőgyulladás, halálozás előfordulhat, de kicsi, mindössze 0,001 valószínűséggel. A betegség antibiotikummal jól gyógyítható.

Dr. Kovács Ferenc Csongrád megyei tiszti főorvos az MTI-nek elmondta: a papagájkórnak nincs köze a madárinfluenzához. A fertőzés a korszerű munkaegészségügyi intézkedések betartásával (elszívó berendezések használatával, megfelelő fertőtlenítéssel és védőeszközök alkalmazásával) megelőzhető.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.