Nemet mondtak a tatabányai biogáz-erőműre
Tatabánya képviselőtestülete elutasította, hogy biogáz erőmű építése érdekében módosítsák a településszerkezeti tervet, ezzel nem kívánatosnak minősítette a hárommilliárdos beruházást.
Laki Ferenc, a városháza környezetvédelmi referense közölte: ellenszavazat nélkül határoztak úgy a képviselők a csütörtöki, éjszakába nyúló ülésen, hogy nem járulnak hozzá a Biogas-Energy Kft. erőművének felépítéséhez.
A vállalkozás Tatabányán építette volna fel első biogáz előállító és hasznosító üzemét és Magyarországon 20 további üzem létesítését tervezte.
A társaság ügyvezetője, Földvári Péter az MTI-nek korábban elmondta, a 3 milliárd forintot meghaladó beruházás környezeti hatástanulmányát már elkészítették. A társaság arra számított, hogy az építési engedélyt várhatóan novemberben megkapják és még az idén megkezdik az üzem építését, ami jövőre át is adtak volna.
A beruházás naponta 350-400 tonna mezőgazdasági és állattenyésztési szerves hulladék feldolgozásával évi 3 megawatt villamos- és 3,5 megawatt hőenergiát termelt volna, 52 új munkahely létrehozása mellett. A hő egyharmadát maga a biogáz üzem használta volna fel, a tízezer háztartás ellátására elegendő villamosenergiát pedig "zöld áramként" támogatott áron vették volna át.
A város képviselőtestülete a terv ismertté válása óta kibontakozott lakossági ellenállásra hivatkozott, valamint rámutattak arra, hogy az évi 150 ezer tonna szerves alapanyag szállítási útvonalai érintik a lakott területeket és a szállítmány rendkívül bűzös.
"Tatabánya végre kikerült a piszkos tizenkettőként számon tartott, szennyezett városok közül, nem kellene ebbe a körbe visszakerülni" – hangzott el a vitában.