2005. szeptember. 21. 16:58 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 21. 17:08 Itthon

Bekérik az Altus Rt. mérlegét és a cégbírósági adatokat

Az Apró-Gyurcsány-érdekkör vagyonának eredetét vizsgáló bizottság szerdai ülésén arról döntöttek: bekérik az Altus Rt. 2002-es és 2003-as mérlegét, valamint a cégbíróságtól tájékoztatást kérnek arról, hogy Gyurcsány Ferenc az Altus vezérigazgatójának, Jagiellowicz Györgynének adott törvényi tilalomba ütköző felhatalmazása milyen jogi következményekkel jár arra az adott időszakra, amikor az érvényben volt.

Szijjártó Péter, a testület fideszes elnöke az ülés előtt azt mondta: a Gyurcsány Ferencnek 2003-ban kifizetett 75 millió forintos osztalék esetében az Altus Rt. vezérigazgatója olyan felhatalmazás alapján hozta meg a döntését, amelyről később kimondta a cégbíróság, hogy törvénybe ütközik. Az elnök az ülésen ismertette Jagiellowicz Györgyné levelének tartalmát, aki személyesen nem kívánt megjelenni a bizottság előtt. Az Altus Rt. vezérigazgatója arról tájékoztatta írásban a bizottságot, hogy Gyurcsány Ferenc vagyonnyilatkozata és adóbevallása alapján a miniszterelnök jövedelme 2003-ban 81 millió 405 ezer forint, 2004-ben 100 millió 522 ezer forint volt. A fenti összegek bruttó értékek - olvasta fel az Altus Rt. vezérigazgatójának levelét Szijjártó Péter. Az Altus Rt. által megállapított osztalék 2003-ban 75 millió forint volt, 2004-ben pedig 55 millió forint - tette hozzá a levél alapján.

Vita alakult ki a kormánypárt és az ellenzék között a 2003-ban kifizetett 75 millió forintos osztalékról. Szijjártó Péter ismertette, hogy Gyurcsány Ferenc 2003-ban meghatalmazást adott Jagiellowicz Györgynének, miszerint a vezérigazgató Gyurcsány Ferenc nevében gyakorolja a társaság részvényeihez kapcsolódó tulajdonosi jogosítványokat. Azonban a 2004-ben kelt cégbírósági végzés szerint a vezérigazgató meghatalmazása törvényi tilalomba ütközik - tette hozzá. Csiha Judit szocialista alelnök szerint nem lehet azt állítani, hogy Gyurcsány Ferenc törvénysértő módon vette volna fel a 75 millió forint osztalékot.

Faragó Péter (MSZP) szerint az ügyvédeknek kellett volna jelezniük, hogy Gyurcsány Ferenc az Altus Rt. vezérigazgatójának nem adhat felhatalmazást, mert a törvény ezt nem teszi lehetővé. "Ez nem történt meg, az összeget (a miniszterelnök) felvette, abszolút jóhiszeműen (...)" - tette hozzá.  

A bizottság az ülés elején elvetette azt a napirendi pontot, mely Szijjártó Péter összefoglaló jelentését tartalmazta a vizsgálóbizottság szeptember 21-ig végzett munkájáról. Az újságíróknak kiosztott jelentés többi között tartalmazza Gyurcsány Ferenc múltbeli és jelenlegi üzleti érdekeltségeit, melyről, a jelentésben írtak szerint, maga a miniszterelnök adott tájékoztatást a bizottságnak. E szerint a miniszterelnök jelenleg 16 vállalatban érintett tulajdonosként közvetlen vagy közvetett módon, 33 vállalatban volt korábban tulajdonos, 5 vállalatban pedig vezető tisztséget töltött be.

A kormánypárt azzal utasította el a jelentés megtárgyalását, hogy ez a bizottság munkájának "ellenzéki összegzése". Szijjártó Péter az ülés végén elmondta, hogy jövő hét szerdán hallgatja meg a vizsgálóbizottság Erdős Ákos üzletembert, aki jelezte részvételét a meghallgatáson. Draskovics Tibor volt pénzügyminisztert várhatóan október 5-én, Medgyessy Péter volt miniszterelnököt pedig október 26-án hallgatja meg a testület.
 
Hirdetés
hvg360 Földes Márton 2025. január. 23. 12:53

A franciák kivonulásával megszűnik a Magyar Honvédség csádi védőhálója – interjú Marsai Viktor biztonságpolitikai szakértővel

Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.