2005. szeptember. 19. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 19. 18:51 Itthon

Bírálta az ellenzék Gyurcsány adójavaslatait

A kormányfő által bejelentett adóreformokat bírálta a két ellenzéki vezérszónok hétfőn a parlamentben; az MSZP és az SZDSZ támogatásáról biztosította a reformot.

Az adóreform biztonságot és kiszámíthatóságot teremt az adórendszerben a következő öt évre - jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő hétfőn az Országgyűlésben. A miniszterelnök kifejtette: nincs olyan adónem, amely nealakulna át, ennek köszönhetően a jelenleg 38 százalékos átlagos adóterhelés kevesebb mint 35 százalékra csökken. Szerinte az átalakuló adórendszer nagyobb és több hozzájárulást igényel a magasabb jövedelemmel rendelkezőktől, annak érdekében, hogy "több felelősséget vállalhassunk azokért, ahol több a szükség".

Bírálta a fideszeseket
A kormányfő ismét kitért az ellenzéki "visszaállamosítás" kérdésére. "Orbán Viktor visszaállamosításról mondott gondolatai olyan folyamatokat indítanak el, amelyek a magyar nemzet egészére károsan hatnak" - mondta. Hozzátette, hogy a Fidesz elnöke azt a szellemet szabadította ki a palackból, amelyet 15 éve "éppen az ő személyes politikai bátorságával és kiállásával is sikerült visszagyömöszölni a palackba". Az ország jövőjével való felelőtlen játéknak minősítette Gyurcsány Ferenc Illés Zoltánnak, a Fidesz egykori alelnökének nyilatkozatát. Idézte a környezetvédelmi szakember véleményét, miszerint ki kell választani száz céget, meg kell vizsgálni, mennyit fizettek értük a tulajdonosok, és ha ezért nem hajlandóak eladni, akkor jöhetnek a hatóságok, "ha pedig nem tetszik, azt mondjuk, hogy kívül tágasabb".
A személyi jövedelemadó rendszer változása az átlagos jövedelműek számára jövőre kevesebb mint 19 forint adóterhelést jelent minden száz forint megkeresett jövedelemből, szemben az idei 21 forinttal - mondta a kormányfő. A családtámogatások átalakuló rendszerét ismertetve Gyurcsány

Ferenc hangsúlyozta, hogy jövőre a tervezett inflációnál jóval többet költ a kormány családtámogatásra. Míg 2002-ben az egy gyermekre jutó családtámogatás összege átlagosan 10 ezer forint volt, jövőre átlagosan 14 ezer forint lesz. Az egy gyermek után járó családi pótlék összege 11 ezer forint lesz, miközben a gyermekek után járó szja kedvezmények többségét megszünteti a kormány. Ezt a miniszterelnök a rendszer jelenlegi igazságtalanságának felszámolásával indokolta.

Példaként említette, hogy az alacsony jövedelmű családok eddig egy gyermek után hat-nyolcezer forint támogatáshoz jutottak, míg a magasabb jövedelmű családoknál ez elérte a 17 ezer forintot is.

A felső áfakulcs öt százalékpontos csökkentéséről Gyurcsány Ferenc kijelentette: az az árakban is tükröződni fog. Hozzátette: az áfaváltozás is szerepet játszik abban, hogy az infláció jövőre az MNB elnöke és a pénzügyminiszter szerint is az árstabilitás szintjére csökken.

Az ellenzéknek nem tetszik

Varga Mihály, a Fidesz-frakció gazdasági kabinetvezetője azt hangsúlyozta: az elmúlt három évet jelentős adóemelések jellemezték, így éppen ideje lenne az adócsökkentésnek, azonban a kormány hiába próbálta meg betömködni a költségvetés lyukait, és csökkenteni az államadósság növekedését, ez nem sikerült, többletterheket raktak a lakosságra.

Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese üdvözölte, hogy végre elkezdődik az adóreform, és felhívta a figyelmet arra, hogy az Orbán-kormány ugyan megígérte, de elhalasztotta a rendszer átalakítását.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke hazugságnak nevezte, hogy azt a fideszes állítást, hogy az Orbán-kormány alatt az adócsökkentés, most pedig az adóemelés a jellemző, mert véleménye szerint éppen az ellenkezője igaz.

Herényi Károly (MDF) hangsúlyozta: reform célja, az adócsökkentés üdvözlendő, dicséretes és támogatandó, azonban a megoldás, amellyel a kormány előállt "életveszélyes lehet".

Hirdetés