2005. augusztus. 09. 12:21 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 09. 12:26 Itthon

Az ügyészség szerint Kondor nem nevezheti ki utódját

Nem adhat megbízást a mandátumának lejártát követő időszakra helyettesítése rendjéről a közszolgálati médium távozó elnöke: ez derül ki a Magyar Rádió (MR) ügyvezető-kinevezési vitájában egyesek által precedensként hivatkozott hasonló, a Duna Televíziónál lezajlott vezetőváltási vita egyik ügyészségi iratából.

Az ügyészségi levél, amelynek másolata az MTI birtokába jutott, egyebek mellett azt tartalmazza: az elnök azon joga, hogy rendelkezzék helyettesítéséről, "csak és kizárólag a megbízatása alatti időtartamra vonatkozik, és azon átnyúló intézkedést az elnök nem hozhat még akkor sem, ha az intézkedés hivatali ideje alatt születik".

A dokumentumban néhány sorral lejjebb olvasható az a Hollós János által hivatkozott kitétel, hogy a Duna Televíziót felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége "e tárgyban meghozott határozataival hatáskörét túllépte, határozatai szakmai véleményem szerint szabálysértőek".

Júliusban Kondor Katalin távozó elnök Hollós János igazgatásszervezési, a kuratóriumi elnökség koalíciós oldal által delegált négy tagja pedig Gőblyös István gazdasági alelnököt bízta meg ügyvezetéssel. Mivel Gőblyös István úgy nyilatkozott, csak egyértelmű jogi helyzetben hajlandó átvenni az ügyeket, néhány nappal később a kuratóriumi elnökség kormányoldal jelölte tagjai úgy határoztak, Szijártó István gazdasági igazgatót nevezik ki az intézmény tulajdonosi megbízottjának.

A parlamenti frakciók delegáltjaiból álló elnökség és társadalmi szervezetek képviselőit tömörítő nagykuratórium múlt hétfői ülésén két civil tag kezdeményezte, hogy a testület foglaljon állást úgy: Hollós János megbízását tekinti szabályosnak.

Noha az elnök a voksolás előtt bezárta az ülést, az elnökhelyettes által levezetett szavazáson a 29 tagú testületből 15-en támogatták az indítványt; Kondor Katalin ezt követően adott megbízást Hollós Jánosnak.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.