2005. június. 24. 11:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 24. 12:03 Itthon

Nyelvtanfolyamok külföldön

Beindultak a nyelviskolák nyári kurzusai. Egyre többjük szervez tanfolyamokat külföldre; a cél: anyanyelvi környezetben gyorsabban és hatékonyabban elsajátítani az idegen nyelvet.

Ahogy itthon, külföldön is választhatunk szintünknek megfelelő, két- vagy többhetes, normál vagy speciális gyorstalpalók közül. Nyelviskolák tanfolyamszervezői szerint a külföldi tanfolyamok mind a négy nyelvi készségre koncentrálnak: a beszédkészségre, írásra, szövegolvasásra, illetve hallgatásra. Ezzel együtt a kurzusok főleg a beszélt nyelv aktivizálását szolgálják – erre mód nyílik az iskolán kívül töltött időben is.

A tanulók több csoportja választja a külföldi tanfolyamokat: egyrészt a nyelvvizsga előtt állók szeretnék a már korábban megszerzett tudást gyakorolni, előhozni. Másrészt fiatalabb diákoknak egyfajta motivációt ad: egy-egy nyelvtanfolyam során ráébrednek arra, hogy nélkülözhetetlen megtanulni a nyelvet, ahhoz boldogulni tudjanak a környezetében.

Alig van ország, ahová ne szerveznének már Magyarországról is kurzusokat. Az árakban azért jelentős különbség van. Egy kéthetes intenzív Japán nyelvtanfolyam például másfél millió forintra is rúg.

Az oktatás minden nyelvtudási szinten folyik. Kilenc szintet szokás megkülönböztetni, az 1-es kezdő, míg a 9-es felsőfokú nyelvtudást jelez, amellyel már egyetemi tanulmányokat lehet folytatni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy alapos készüléssel egy négyhetes külhoni kurzus alatt egy szintet lehet lépni ezen a skálán.

Több, külföldöt megjárt diák vélekedik úgy, hogy az anyanyelvi környezetben szervezett kurzussal ugyanolyan hatást érhetünk el, mint ha itthon egy éven keresztül tanulnánk a nyelvet. Vannak azonban olyanok is, akik csalódtak a befizetett, drága nyelvtanfolyamokban. A legtöbb tanfolyam estében választani lehet a diákszálló és az anyanyelvi családoknál való elhelyezés közül, utóbbi még intenzívebb nyelvgyakorlásra ad lehetőséget.

Problémát jelenthet, ha a diákszállón lakó eltérő nemzetiségek nagyon gyengén, kezdő szinten beszélik a nyelvet. Ilyenkor a kommunikáció esetleg mások által jobban elsajátított nyelven folyik, vagy sehogy. Így a beszédkészség nem fejlődik - legalábbis a gyakorolni szándékozott nyelven nem. A nyelviskolák erre persze nem vállalnak garanciát, ám léteznek olyan kötelező szabadidős programok, amelyeken az oktató tanárok is részt vesznek, és a tanulandó nyelvet kötelező használni, bár ezek az iskolán kívül eltöltött időnek csak kis részét teszik ki.

Alapvetően a hazai és külhoni nyelvtanfolyamok tantermi programjai között nincs hangsúlyos különbség. Egy intenzív általános kurzus itthon is heti 20 órából áll, ami napi négy órát jelent. De míg egy kéthetes hazai nyelvtanfolyam átlagosan 20-30 ezer forintba kerül, addig ugyanilyen külföldi kurzusok 150-180 ezer forinttól kezdődnek, a határ pedig a csillagos ég. Egy-egy utazás alkalmával a szálláson, étkezésen túl persze az élményt, a kirándulásokat és tapasztalatszerzést is ki kell fizetni. Nem ritkán hosszú, évekig tartó barátságok születnek, és számos külföldi ismerősre tehetünk szert.

A borsosabb ár ellenére a diákok százai esküsznek a külföldi tanfolyamokra, és nem csak a nyelvi környezet és az utazás hozzáadott értéke miatt. Sok hazai nyelviskola ugyanis garantáltan kiscsoportos tanfolyamokban hirdeti az oktatást, a valóságban azonban az esetek csak kis százalékában van így.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.